دوربین مداربسته

علت ضبط‌ نکردن دوربین مداربسته چیست؟

علت ضبط‌ نکردن دوربین مداربسته چیست؟

چرا دوربین مداربسته ضبط یا ذخیره نمی‌کند؟ امیدوارم‌ که این سوال تا به حال برای‌تان پیش نیامده باشد و درگیر مشکلات دوربین مداربسته نشده باشید. اما باید بدانید که در صورت رعایت نکردن بعضی نکات، این اتفاق دیر یا زود برای شما هم خواهد افتاد.

در این بلاگ قصد دارم علت ضبط و ذخیره نکردن دوربین مداربسته را بررسی کرده و راه‌کارهایی برای رفع آن در اختیارتان بگذارم. پیشنهاد می‌کنم تا پایان این بلاگ با من همراه باشید تا علاوه بر جلوگیری از بروز این مشکل، بتوانید در صورت لزوم برای عیب‌یابی آن اقدام کنید.

چرا دوربین مداربسته ضبط نمی‌کند؟

احتمالا برای خیلی از شما عجیب و دور از انتظار است که بشنوید دوربین مداربسته ضبط نمی‌کند. اما در کمال ناباوری، این اتفاق ممکن است به دلایل مختلف رخ دهد. از مهم‌ترین علل ضبط نکردن دوربین مداربسته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بروز مشکل در تجهیزات دوربین مداربسته
 • بروز مشکل در دستگاه DVR
 • کور شدن لنز دوربین مداربسته
 • تنظیمات ضبط نامناسب و پر شدن حافظه
 • بروز مشکل در هارددیسک
 • ایجاد مشکل در دستگاه پخش
 • خراب بودن کابل انتقال تصویر
 • ضعف در سیستم وای‌فای و کم‌بودن پهنای باند
 • خراب‌شدن کابل ساتا و کابل برق هارد
 • بالا رفتن شدت جریان برق
 • کافی‌نبودن منبع تغذیه

در ادامه این موارد را بررسی و روش‌هایی برای عیب‌یابی هرکدام از آن‌ها بیان می‌کنیم.

مشکل در تجهیزات دوربین مداربسته

هرگاه متوجه شدید که دوربین مداربسته ضبط نمی‌کند، قبل از هرچیز لازم است  تجهیزات و اتصالات آن را بررسی کنید. از سلامت کابل‌ها مطمئن شوید و دقت کنید که به درستی به کانکتورها متصل‌شده باشند.

 سایر تجهیزات دوربین مداربسته مانند نمایشگر، دستگاه ضبط، تلویزیون و… نیز باید سالم و روشن باشند. در این‌صورت می‌توانید اطمینان حاصل کنید که مشکل از تجهیزات نیست.

بررسی دستگاه DVR

همان‌طور که می‌دانید دستگاه DVR یکی از مهم‌ترین بخش‌های دوربین مداربسته است و وظایف زیادی برعهده دارد. گاهی اوقات ممکن است تنها دلیل ضبط نکردن دوربین، این باشد که دستگاه DVR نیاز به راه‌اندازی مجدد دارد. برای این‌کار کافی‌ست دستگاه ذخیره دوربین(DVR یا NVR) را خاموش کرده و برای یک دقیقه، آن را از برق بکشید.

سپس دوباره آن را روشن کنید. این‌گونه دستگاه ریست شده (Reset) شده و مشکل آن برطرف می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه DVR به بلاگ «دستگاه ضبط دوربین مداربسته و انواع آن» در همین سایت، سری بزنید.

کور شدن لنز دوربین مداربسته

اگر دوربین نتواند تصویری را دریافت کند قطعا نمی‌تواند آن را ضبط کند! این اتفاق زمانی می‌افتد که لنز دوربین به هر نحوی (توسط کاور یا اسپری رنگ) کور شده باشد.

در این‌صورت پس از بررسی تصاویر ضبط‌شده در DVR خواهید دید که تنها از سمت آن دوربین تصویری نداریم. ولی سایر دوربین‌ها ضبط را انجام داده‌اند. این‌گونه متوجه می‌شویم که دستگاه ضبط‌کننده سالم است و لنز دوربین باید تمیز شود.

تنظیمات ضبط نامناسب و پر شدن حافظه

تنظیمات ضبط DVR را بررسی کنید. این تنظیمات ممکن است به گونه‌ای باشند که در صورت پر شدن حافظه‌ی دوربین، تصاویر جدید ثبت نشوند و یا این‌که تنها در ساعات مشخصی ضبط انجام شود.

توصیه‌ی ما این است که همواره حافظه‌ی دوربین را بررسی کنید و قبل از پر شدن، تصاویر آن را روی فلش انتقال دهید. در غیر این‌صورت یا ضبط متوقف خواهد شد و یا تصاویر جدید روی فیلم‌های قدیمی‌تر ضبط می‌شوند و شما آن‌ها را از دست می‌دهید.

اطلاعات بیشتر در بلاگ «دوربین مداربسته تا چند روز فیلم‌ها را در خود نگه می‌دارد »

بروز مشکل در هارددیسک

از دیگر دلایلی که می‌توان در پاسخ به سوال «چرا دوربین مداربسته ضبط نمی‌کند» بیان کرد، مشکلات هارددیسک است. اگر هارد سوخته یا بدسکتور شده باشد تصویری ضبط نخواهدشد.

*منظور از بدسکتورشدن هارد این است که عملکرد آن مختل می‌شود.

ایجاد مشکل در دستگاه پخش

گاهی اوقات ممکن است دستگاه پخش تصاویر دوربین مداربسته دچار مشکل شود‌. برای تست و عیب‌یابی این مسئله، می‌توانید به صورت موقتی از دستگاه پخش دیگری بهره ببرید و آن را به دستگاه متصل کنید. اگر فیلم‌ها بدون هیچ مشکلی پخش شدند، همه‌چیز روشن خواهد شد.

خراب بودن کابل انتقال تصویر

اگر کابل انتقال تصویر یک دوربین دچار خراش شده و یا سیم‌های داخل آن قطع شده‌باشند، دستگاه قادر به انتقال تصاویر نبوده و به گونه‌ای دوربین فرایند ضبط را انجام نمی‌دهد. در این حالت می‌توانید کابل مخدوش را با یک کابل سالم تعویض کنید و نتیجه را ببینید.

اگر چند دوربین مداربسته دارید توجه کنید. در صورت خرابی کابل انتقال تصویر هر دوربین، تنها تصویربرداری همان دوربین با مشکل مواجه می‌شود. پس اگر ضبط تمام دوربین‌ها متوقف شده‌است مشکل از کابل انتقال تصویر نیست.

 

ضعف در سیستم وای‌فای و کم‌بودن پهنای باند

برای دوربین‌های بی‌سیم و تحت شبکه، ضعیف بودن سیگنال‌های وای‌فای و قطع و وصل شدن مداوم آن‌ها یک معضل است. زیرا در صورت قطع اینترنت و وای‌فای تصویربرداری دوربین نیز قطع می‌شود.

اگر فاصله‌ی بین دوربین مداربسته و روتر زیاد باشد و یا موانع فیزیکی زیادی بین آن‌ها وجود داشته‌باشد نیز، پهنای باند کاهش یافته و دوباره این سوال در ذهن ما شکل می‌گیرد که چرا دوربین مداربسته ضبط نمی کند؟

برای رفع این مشکل بهتر است فاصله‌ی بین روتر و دوربین را کاهش داده و برای از بین‌ بردن موانع فیزیکی اقدام کنید.

خراب‌شدن کابل ساتا و کابل برق هارد

خرابی کابل ساتا و کابل برق هارد از رایج‌ترین علل ذخیره نکردن تصاویر توسط دوربین مداربسته است. البته که در صورت بروز این حادثه، یک پیام هشدار از طریق دستگاه DVR روی تصویر نمایش‌داده می‌شود و به شما اعلام می‌دارد که زمان تعویض کابل‌ها فرارسیده است.

بالا رفتن شدت جریان برق

نوسانات جریان برق همواره می‌توانند ما را به دردسر بیندازند. در این مورد نیز اگر جریان برق دارای افت شدید و یا افزایش ناگهانی شود می‌تواند باعث سیاه‌شدن تصاویر دوربین مداربسته، ایجاد خطوط افقی بر روی تصویر و یا حتی قطع تصویربرداری و ضبط شود.

به همین دلیل توصیه می‌شود به هیچ عنوان، دوربین مداربسته را روی سطوح رسانا نصب نکنید و برای این‌کار از یک بلوک چوبی بهره ببرید.

کافی‌نبودن منبع تغذیه

از دیگر جواب‌هایی که می‌توان در پاسخ به سوال «چرا دوربین مداربسته ضبط نمی‌کند» داد، کافی نبودن منبع تغذیه دوربین و کاهش برق آن است. در این صورت حتی اگر تصویری هم ضبط شود به صورت سیاه و چشمک‌زن خواهد بود.

اما در چه صورت منبع تغذیه ناکافی خواهد بود؟ اگر کابل‌ها فرسوده و خراب شده‌باشند و یا سوییچ و انژکتور POE به درستی کار خود را انجام ندهد این اتفاق حاصل می‌شود.

برای رفع این مشکل بهتر است کابل‌ها و اتصالات بررسی شوند و با تغییر درگاه‌های ورودی از صحت کارکرد دستگاه DVR و پخش تصاویر مطمئن شوید.

 اگر دوربین شما از نوع بی‌سیم است باتری آن را چک کنید تا در صورت ضعیف‌شدن، آن را شارژ کنید. اما اگر دوربین شما از نوع سیمی است و با مشکل ناکافی بودن منبع تغذیه روبرو هستید، لازم است کابل‌های بلند را با کابل‌های کوتاه BNC تعویض کنید تا روند برق‌رسانی بهبود یابد.

نتیجهگیری

چرا دوربین مداربسته ضبط نمی‌کند؟ در این بلاگ رایج‌ترین علت‌های ضبط نکردن دوربین مداربسته بررسی شده و راهکارهایی برای رفع آن‌ها ارائه شده‌است.

پیشنهاد می‌کنم به بلاگ متداول‌ترین مشکلات دوربین مداربسته در همین سایت نیز سری بزنید تا اگر علاوه‌بر ضبط‌ نکردن، مشکلی برای دستگاه‌تان پیش آمد دست‌پاچه نشوید و درست‌ترین راهکار را برای حل آن به کار ببندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *