نمایش دادن همه 4 نتیجه

داکت؛ تجهیزی که به کابل‌کشی نظم و زیبایی می‌دهد

احتمالا در ساختمان‌های مختلف، کابل‌هایی را دیده‌اید که از روی دیوار، سقف و کیف زمین کشیده شده‌اند و ظاهر بسیار نازیبا و بدون نظمی دارند. کابل‌کشی روکار در برخی از ساختمان‌ها امری اجتناب‌ناپذیر است. هرچند که کابل‌کشی روکار باعث بی‌نظم شدن و کاهش زیبایی محیط داخلی ساختمان‌ها می‌شود. به همین خاطر افراد از داکت برای منظم کردن و پوشاندن کابل‌های روکار استفاده می‌کنند. تجهیزی که توانسته کابل‌کشی روکار را برای همیشه متحول کند. چرا که با استفاده از داکت‌ها دیگر کابل‌های روکار جلوه‌ای بی‌نظم نداشتند و افراد می‌توانستند آن‌ها را برای همیشه بپوشانند.

تنوع داکت‌ها در بازار بسیار زیاد است و شما می‌توانید انواع قرنیزی، چوبی پارتیشن‌دار، کف‌خواب و شیاردار را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید. هرچند که داکت ساده دیواری، داکت چسبی و داکت چسبی دیواری از رایج‌ترین و پرفروش‌ترین داکت‌های بازار هستند. اگر قصد کابل‌کشی روکار برای برق‌کاری یا نصب دوربین مداربسته ساختمان خود را دارید، خرید داکت برای نظم دادن به کابل‌های روکار را به شما پیشنهاد می‌کنیم. شما می‌توانید انواع داکت هارد و داکت برق رنگی را به همراه دیگر مدل‌های پرکاربرد داکت‌ها از فروشگاه چشم آنلاین با بهترین قیمت خریداری کنید و جلوی درب منزل خود تحویل بگیرید.

داکت چیست؟

نظم یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها در اجرای اتصالات و کابل‌کشی ساختمان است. تمام کابل‌ها باید با نظم مناسب در یک راستا قرار گیرند. این نظم از دو جهت اهمیت بسیار زیادی دارد. در جهت اول باعث می‌شود که کابل‌ها کم‌ترین آسیب را ببینند و سلامت آن‌ها حفظ شود. همچنین تعمیر آن‌ها نیز بسیار آسان‌تر می‌شود. در درجه دوم نیز باعث می‌شوند که کابل‌کشی جلوه نازیبایی نداشته باشد.

حال وقتی نوبت به کابل‌کشی روکار می‌رسد، این نظم چندین برابر اهمیت پیدا می‌کند. چرا که در کابل‌کشی روکار، تمام کابل‌ها در معرض دید هستند و باید نظم بسیار مناسبی داشته باشند. همچنین کابل‌های روکار در معرض آسیب‌هایی مانند برخورد با اجسام تیز یا جویده شدن توسط کودکان هستند. به همین خاطر برای حفظ نظم و کارایی کابل‌های روکار، از داکت استفاده می‌شود. داکت‌ها تجهیزاتی هستند که به مانند یک کانال، لوله و یا خرطومی برای کابل‌های روکار عمل می‌کنند. با این تفاوت که ظاهر بسیار شکیل و مناسبی دارند و می‌توان از آن‌ها با خیال راحت روی دیوار، سقف و حتی کف زمین استفاده کرد.

درواقع کاربرد اصلی داکت‌ها، پوشاندن کابل‌های روکار است اما این تجهیزات کاربردهای دیگری نیز دارند. شما می‌توانید انواع داکت مناسب برای کابل‌کشی ساختمان خود را از فروشگاه چشم آنلاین خریداری کنید. چرا که چشم آنلاین به‌عنوان نمایندگی داکت دانوب، محصولات این شرکت را با بهترین قیمت عرضه می‌کند.

داکت با ترانک شبکه چه تفاوت‌هایی دارد؟

یکی از سوالاتی که احتمالا در هنگام خرید داکت برق با آن مواجه می‌شوید این است که داکت با ترانک شبکه چه تفاوتی دارد. در پاسخ به این سوال باید گفت که به‌طور کلی، از نظر عملکرد و کاربرد تفاوت بسیار زیادی میان داکت با ترانک شبکه وجود ندارد. بلکه از ترانک‌ها برای پوشاندن کابل‌هایی که حجم و تعداد بالایی دارند استفاده می‌شود اما داکت‌ها در پوشاندن و کابل‌کشی روکار با حجم و تعداد پایین کاربرد دارند.

یکی دیگر از تفاوت‌های این دو نوع تجهیزات، در ظاهر آن‌ها است. عموما ترانک‌های شبکه ابعادی مستطیلی شکل دارند اما داکت‌ها در مقاطع مربعی 2 در 2 یا 3 در 3 تولید می‌شوند. انتخاب میان داکت و ترانک شبکه به کاربری و تعداد کابل‌های روکار شما بستگی دارد.

مزایای خرید و استفاده از داکت‌ها را بشناسید

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که مزایای خرید داکت تنها به پوشاندن سیم‌ها و نظم بخشیدن به آن‌ها منتهی می‌شود. درصورتی‌که مزایای خرید و استفاده از داکت‌ها بسیار بیشتر از این مورد است. برای مثال یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از داکت برای کابل‌کشی روکار، از بین بردن ریسک جویده شدن کابل‌ها توسط نوزادان است. تصور کنید که برخی از کابل‌های برق منزل خود را به‌صورت روکار کابل‌کشی کرده‌اید و آن‌ها بدون داکت روی زمین قرار دارند. حال اگر نوزاد شما به سمت کابل‌ها رود، ممکن است آن‌ها را جویده و دچار برق‌گرفتگی شود. حادثه‌ای که بسیار رایج است و در تمام دنیا اتفاق می‌افتد.

شما با پرداخت هزینه‌ای اندک و خرید و استفاده از داکت می‌توانید برای همیشه جلوی بروز چنین حوادث جدی را بگیرید. در ادامه با برخی از مهم‌ترین مزایای خرید و استفاده از داکت برای کابل‌کشی روکار آشنا می‌شویم تا ارزش این تجهیزات را کاملا درک کنید.

آسیب به کابل‌ها براثر ضربه و فرسایش به حداقل می‌رسد

بیشتر کابل‌های روکار، ضخامت اندکی دارند و در برابر عوامل محیطی مانند له شدن یا کشیده شدن بسیار آسیب‌پذیر هستند. برای مثال کابل‌های دوربین‌های مداربسته می‌توانند با یک ضربه بسیار ضعیف، دچار اتصالی شوند و دوربین‌ها کارایی خود را از دست دهند. درصورتی‌که با استفاده از داکت زمینی کف خواب روی سطح زمین، می‌توان احتمال بروز این مشکل را به صفر رساند.

باید گفت که در زیر پا ماندن کابل‌ها می‌تواند به مرور زمان باعث فرسایش آن‌ها شود. این امر در کنار خرابی کابل‌ها، باعث به وجود آمدن امکان نشتی برق در کابل‌های جریان نیز می‌شود. به همین خاطر اگر بروز این حوادث برای شما دغدغه هستند، حتما کابل‌کشی روکار خود روی سقف، دیوارها و به‌خصوص کف را با استفاده از داکت‌های مخصوص انجام دهید.

داکت‌ها به کابل‌های روکار نظم می‌بخشند

یکی از مهم‌ترین مولفه‌های زیبایی دکوراسیون داخلی، نظم است. یعنی در کنار استفاده از آیتم‌های مختلف دکوری، محیط خانه شما باید نظم مناسبی داشته باشد. حال اگر شما کابل‌کشی قسمت‌های مختلف یا وسایل الکترونیکی را از روی کار انجام دهید، این نظم کاملا از بین می‌رود. برای مثال برخی از افراد، کابل‌های دوربین‌های مداربسته و یا دزدگیر ساختمان خود را از روی کار انجام می‌دهند و به نظم و جلوه نامناسب آن توجه نمی‌کنند. درصورتی‌که با پرداخت هزینه‌ای اندک و خرید داکت، می‌توان یک کابل‌کشی بسیار استاندارد و زیبا داشت. برای مثال شما با استفاده از داکت می‌توانید کابل‌های تلویزیون و دستگاه‌های مرتبط با آن را بدون دیده شدن، به یکدیگر متصل کنید.

داکت‌ها احتمال آتش‌سوزی و نشتی برق را کاهش می‌دهند

یکی از مهم‌ترین وظایف داکت، محافظت از کابل‌های حساس در برابر پارگی و فرسایش است. چرا که با پارگی سیم‌های برق احتمال بروز نشتی برق و آتش‌سوزی بسیار بالا می‌باشد. با استفاده از داکت‌ها این احتمال به حداقل ممکن می‌رسد. همچنین باید اشاره کرد که بسیاری از داکت‌های باکیفیت از نوع نسوز هستند. به عبارت دیگر در صورت آتش‌ گرفتن، به‌آرامی می‌سوزند و اصلا شعله‌ و حرارتی تولید نمی‌کنند که باعث آتش‌سوزی شود. پس اگر می‌خواهید امنیت ساختمان خود را بالا ببرید، حتما از داکت برای کابل‌کشی روکار استفاده کنید.

امکان کابل‌کشی روی قسمت‌های مختلف مانند دیوار یا سقف

کابل‌کشی روی سطح زمین دشواری خاصی ندارد و شما حتی می‌توانید با نوار چسب شفاف نیز کابل‌کشی روکار را روی سطح زمین انجام دهید. اما کابل‌کشی روکار روی دیوارها و سقف‌ها بسیار دشوار است. چرا که نیروی جاذبه از یک راستا بودن کابل‌ها جلوگیری می‌کند. استفاده از برخی تجهیزات مانند بست‌های دارای میخ نیز بسیار غیر اصولی و نازیبا است. به همین خاطر استفاده از داکت برای کابل‌کشی روی قسمت‌های مختلف مانند دیوار یا سقف را می‌توان بهترین گزینه دانست.

کاهش احتمال پارگی کابل‌ها

کابل‌های روکار به علت کشیده شدن، جویده شدن و قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی مانند نور مستقیم خورشید و آب باران ممکن است دچار پارگی شوند. پارگی سیم‌ها خطر آتش‌سوزی و از کارافتادن وسایل خانه را به‌شدت بالا می‌برد. به همین خاطر برای جلوگیری از بروز این مشکل باید از داکت‌ها استفاده کنید. باید اشاره کرد که در محیط‌های بیرونی نیز استفاده از داکت‌ها بسیار گزینه مناسبی به‌شمار می‌آید. چرا که در محیط‌های بیرونی عواملی مانند باران و نور خورشید شدت بسیار بیشتری دارند.

برای مثال اگر قصد کابل‌کشی دوربین‌های مداربسته ویلای خود را دارید، برای کابل‌های حیاط از داکت‌ها استفاده کنید. چرا که برخلاف خرطومی‌ها و لوله‌های برق، کیفیت و دوام بیشتری دارند و همچنین کار با آن‌ها بسیار ساده‌تر است.

داکت‌ها ظاهر بسیار شکیل و زیبایی دارند

یکی دیگر از مزایای خرید و استفاده از داکت، زیبایی این تجهیز است. به عبارت دیگر، شرکت‌های تولیدکننده داکت، داکت‌های خود را با طراحی بسیار مینیمال و ساده‌ای تولید می‌کنند و شما می‌توانید از آن‌ها در قسمت‌های مختلف خانه استفاده کنید. همچنین مدل‌هایی مانند داکت برق روکار قرنیزی، با ظاهری شبیه به آیتم‌های دکوراسیون تولید می‌شوند تا شما هیچ تفاوتی میان داکت‌ها و این آیتم‌ها حس نکنید. داکت‌های طرح چوب نیز گزینه‌ای بسیار مناسب برای استفاده در محیط‌های دارای المان‌های چوبی مانند ترموود یا پارکت هستند.

داکت چه کاربردی دارد؟

به‌طور کلی از داکت‌ها برای پوشاندن کابل‌های روکار استفاده می‌شود. اما می‌توان کاربرد داکت‌ها را کمی تفکیک کرد. برای مثال در برخی از کابل‌کشی‌ها، داکت‌ها کاربرد بسیار زیادی دارند و در برخی دیگر کابل‌کشی‌ها، استفاده از خرطومی، لوله برق و حتی عدم استفاده از تجهیز خاصی می‌تواند گزینه‌ای بهتر باشد. برای مثال در کابل‌کشی درون کناف‌ها شما با خرید داکت یا خرطومی نیازی ندارید و صرفا می‌توانید کابل‌ها را از درون کناف‌ها عبور دهید.

اگر کابل‌کشی روکار دارید، خرید داکت زمینی سفید یا داکت زمینی چسب دار را از فروشگاه چشم آنلاین به شما پیشنهاد می‌کنیم. چرا که این نوع کابل‌ها بسیار ساده هستند و می‌توان از آن‌ها در محیط‌های مختلف استفاده کرد. در ادامه با کاربرد داکت در موارد مختلف آشنا می‌شویم.

تمام برق‌کشی‌های روکار

در بسیاری از موارد، شما برای اتصال یک لامپ، لوستر و یا وسیله جدید به برق، باید کابل‌کشی روکار انجام دهید. در تمام این موارد می‌توان از داکت‌ها استفاده کرد. چرا که به‌خوبی می‌توانند کابل‌های برق را بپوشانند و از بی‌نظمی آن‌ها جلوگیری کنند. برای برق‌کشی می‌توان داکت دانوب نمره 3 استفاده کرد. چرا که کابل‌های برق عموما ضخامت بیشتری نسبت به کابل‌های وسایل الکترونیکی مانند دوربین‌های مداربسته دارند. البته باید گفت که داکت زمینی چسبی 3 نیز می‌تواند گزینه‌ای مناسب باشد.

کابل‌کشی دوربین‌های مداربسته

یکی از اصلی‌ترین کاربردهای داکت، استفاده از این تجهیز برای کابل‌کشی روکار دوربین‌های مداربسته است. همان‌طور که می‌دانید دوربین‌های مداربسته در هر نقطه‌ای که قرار داشته باشند، باید به کنترل پنل یا دستگاه ضبط کننده خود متصل شوند. از طرف دیگر تمام این دوربین‌ها به یک سیم برق جداگانه نیز نیاز دارند. در بسیاری از ساختمان‌ها، نصب دوربین‌های مداربسته بعد از ساخت سازه انجام می‌شود و امکان کابل‌کشی توکار وجود ندارد. به همین خاطر افراد باید به سراغ کابل‌کشی روکار روند. در این شرایط استفاده از داکت می‌تواند بهترین گزینه برای پوشاندن کابل‌های متعدد دوربین‌های مداربسته باشد.

کابل‌کشی دزدگیر و تجهیزات حفاظتی

دیگر تجهیزات حفاظتی مانند دزدگیرها نیز به کابل‌کشی روکار نیاز دارند. برای مثال شما باید تمام سنسورهای دزدگیرهای ساختمان را با استفاده از کابل به پنل مرکزی آن متصل کنید. با استفاده از داکت می‌توان تمام کابل‌های این تجهیزات حفاظتی را به‌خوبی پوشاند و از نازیبا و بی‌نظم شدن محیط به‌خوبی جلوگیری کرد.

انواع داکت‌ها را بشناسید

تنوع داکت‌های درون بازار زیاد است و شما برای خرید این تجهیزات قدرت انتخاب بسیار بالایی دارید. بسیاری از شرکت‌ها، داکت‌های خود را با رنگ‌بندی‌های متنوع نیز عرضه می‌کنند تا شما بسته به دکوراسیون محیط خود، از داکت‌ها استفاده کنید.

از جمله کاربردی‌ترین و بهترین داکت‌های موجود در بازار می‌توان به مدل‌های زیر اشاره کرد:

  • داکت‌های ساده
  • داکت‌های کف‌خواب
  • داکت قرنیزی
  • داکت پارتیشن‌دار
  • داکت‌های شیاردار
  • داکت طرح چوب
  • داکت‌های برق چسبی

باید اشاره کرد که هر یک از این داکت‌ها مشخصات و کاربرد مخصوص به خود را دارند. برای مثال از داکت‌های قرنیزی در کناره دیوارها و به‌عنوان جایگزین قرنیزها استفاده می‌شود. از طرف دیگر داکت برق چسبی نصب آسانی دارد. اما به‌طور کلی تمام داکت‌ها عملکرد یکسانی دارند و صرفا برای پوشاندن کابل‌های روکار استفاده می‌شوند. در ادامه با انواع مدل‌های داکت آشنا می‌شویم.

داکت‌های ساده؛ کاربردی و مقرون‌به‌صرفه

پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین مدل داکت، داکت‌های ساده هستند. تجهیزاتی که رنگ سفید دارند و با ابعاد 2 در 2 و یا 3 در 3  تولید می‌شوند. از داکت‌های ساده می‌تواند در انواع ساختمان‌های تجاری، اداری، مسکونی، نظامی و تولیدی استفاده کرد. این نوع داکت‌ها دارای یک بدنه و یک درب هستند که به‌صورت کشویی به یکدیگر متصل می‌شوند. داکت‌های ساده از جنس پلاستیک فشرده بسیار باکیفیت هستند و مقاومت بسیار مناسبی برای استفاده‌های معمولی دارند. اگر به دنبال خرید یک داکت ارزان‌قیمت با کارایی و دوام مناسب هستید، خرید داکت ساده دانوب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

داکت کف‌خواب؛ مناسب برای کابل‌کشی از کف

کابل‌کشی روکار روی کف ساختمان در مرحله اول شاید گزینه‌ای بسیار مناسب به‌شمار بیاید اما دشواری‌های بسیار زیادی دارد. چرا که برخلاف سقف و دیوار، کف زمین ساختمان مسیر تردد افراد است و سیم‌ها می‌توانند به‌آسانی جابه‌جا شوند. از طرف دیگر استفاده از داکت‌های معمولی نیز روی سطح زمین ممکن نیست. چرا که با فشار وزن افراد به‌راحتی می‌شکنند و همچنین باعث ناراحتی ساکنین ساختمان می‌شوند. به همین خاطر برای کابل‌کشی روکار روی سطح زمین عموما از داکت کف‌خواب استفاده می‌شود.

این نوع داکت‌ها رنگ‌بندی‌های متنوعی دارند و به‌خوبی می‌توانند کابل‌های روکار روی سطح زمین را بپوشانند. اگر سرامیک یا کف‌پوش ساختمان شما به رنگ سفید است، خرید داکت کف خواب سفید شرکت‌های معتبر مانند دانوب را از فروشگاه چشم آنلاین به شما پیشنهاد می‌کنیم.

داکت‌های پارتیشن‌دار

تفکیک‌پذیری کابل‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. به عبارت دیگر افراد باید بتوانند کابل‌های موجود درون داکت‌ها را به‌آسانی از یکدیگر تفکیک کنند. این امر در داکت‌هایی که تعداد زیادی کابل درون آن‌ها وجود دارد بسیار مهم است. به همین خاطر در پوشاندن کابل‌هایی با تعداد بالا از داکت‌های پارتیشن‌دار استفاده می‌شود. این نوع داکت‌ها دارای چندین پارتیشن داخلی هستند که شما می‌توانید تمام کابل‌ها را به تفکیک درون آن‌ها قرار دهید تا در زمان تعمیر بتوان آن‌ها را از یکدیگر جدا کرد.

داکت‌های شیاردار؛ مناسب برای کابل‌های فشار قوی

داکت‌های شیاردار به نوعی از داکت‌ها گفته می‌شود که عموما فلزی هستند و در اطراف بدنه آن‌ها شیارهای بسیار زیادی وجود دارد. از این نوع داکت‌ها برای کابل‌کشی روکار کابل‌های فشار قوی استفاده می‌شود که حرارت بالایی دارند. وجود این شیارها باعث می‌شوند که هوا درون داکت جریان داشته باشد و کابل‌های فشار قوی به‌سرعت خنک شوند. این نوع داکت‌ها مقاومت بالایی دارند و بیشتر از آن‌ها در ساختمان‌های صنعتی استفاده می‌شود. برخی از مدل‌های این نوع داکت‌ها نیز از جنس پلاستیک فشرده نسوز هستند تا وزن پایینی داشته باشند و به‌راحتی دچار آتش‌سوزی نشوند.

داکت قرنیزی؛ زیبا و مدرن

عموما افراد تلاش می‌کنند تا از داکت‌ها به شکلی استفاده کنند که کم‌ترین توجه را به خود جلب نمایند. به‌طور کلی فلسفه استفاده از داکت‌ها، جلوگیری از نازیبا شدن محیط است. به همین خاطر شرکت‌های سازنده برخی از داکت‌ها را با طراحی‌ مشابه آیتم‌های دکوراسیون داخلی تولید می‌کنند. برای مثال داکت قرنیزی یکی از همین داکت‌ها است که همان‌طور که از نامش مشخص می‌باشد، شباهت بسیار زیادی به قرنیزهای دیوار دارد. در مواردی که شما به کابل‌کشی در سراسر خانه خود نیاز دارید، می‌توانید از این نوع داکت‌ها استفاده کنید. تمایز داکت قرنیزی با قرنیزهای سنگی یا چوبی بسیار دشوار است و افراد در نگاه اول اصلا متوجه تفاوت آن‌ها نمی‌شوند.

داکت‌های طرح چوب

نوع دیگری از داکت که تنها ظاهر آن با دیگر داکت‌ها متفاوت است، داکت‌های چوبی هستند. این نوع داکت‌ها با پلاستیک فشرده یا ABS ساخته می‌شوند اما طرح چوبی دارند. از داکت‌های طرح چوب می‌توان در محیط‌هایی استفاده کرد که طراحی داخلی کلاسیک دارند و افراد نمی‌خواهند استفاده از داکت سفید و معمولی به زیبایی محیط آن‌ها آسیب بزند. اگر به دنبال داکتی زیبا، کارآمد و البته متفاوت هستید، خرید داکت‌های طرح چوب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

داکت برق چسبی

برای نصب داکت باید از پیچ و مهر استفاده کرد. اما در بسیاری از مواقع، امکان اتصال با پیچ و مهره وجود ندارد. به همین خاطر افراد می‌توانند از داکت‌های برق پشت چسب‌دار یا داکت برق چسبی استفاده کنند. این نوع داکت‌ها در پشت خود دارای یک برچسب هستند که چسب قدرتمندی دارد. با فشردن این برچسب به دیوار، سقف و حتی سطح زمین، می‌توان این نوع داکت‌ها را به سطوح مختلف چسباند. با توجه به آسان بودن نصب این نوع داکت‌ها، افراد استقبال زیادی از آن‌ها کرده‌اند. شما می‌توانید داکت 2.5 چسبی برق را از فروشگاه چشم آنلاین را با بهترین قیمت بازار خریداری کنید.