آموزشی چشم آنلاین, دوربین مداربسته

از کار انداختن دوربین مداربسته و روش‌های جلوگیری از آن

از کار انداختن دوربین مداربسته و روش‌های جلوگیری از آن

چگونه دوربین مداربسته را غیر فعال کنیم؟ احتمالا از خود می‌پرسید که حالا که با هزار جان‌کندن و پرداخت هزینه، دوربین مداربسته را نصب کرده‌اید چرا باید به غیرفعال‌کردنش فکر کنید؟ پاسخ شما بسیار ساده است. شما باید با این روش‌ها آشنا باشید تا از وقوع آن جلوگیری کنید و همیشه یک قدم از سارقین جلوتر باشید.

در این بلاگ قصد دارم چند روشی که بیشتر برای غیرفعال کردن دوربین مداربسته به کار می‌رود را به شما معرفی کنم و راه‌های جلوگیری از آن را نیز به شما بیاموزم. پیشنهاد می‌کنم تا پایان این مقاله با من همراه باشید.

چگونه دوربین مداربسته را غیرفعال کنیم؟

1.     وارد کردن ضربه به دوربین

‌هر چه دزد ناشی‌تر باشد، از روش‌های پر سر و صداتری برای رسیدن به هدفش استفاده می‌کند‌. واردکردن ضربه‌ی فیزیکی با سنگ،چوب و… به لنز دوربین، یکی از روش‌هایی است که برای ازکار‌انداختن دوربین مداربسته به کار می‌رود. البته این روش در مورد دوربین‌هایی که در ارتفاع بالا نصب شده‌اند معمولا امکان‌پذیر نیست، مگر اینکه سارق به اسلحه مجهز باشد.

2.     مختل‌کردن دید دوربین با استفاده از کاورکردن آن

چند نفر اینجا فیلم سینمایی «لئون حرفه‌ای» را دیده‌اند؟ روش‌های کورکردن چشمی در که یادتان هست؟ کاور کردن دوربین مداربسته نیز دقیقا به همان شکل است.

دومین روشی که در پاسخ به سوال « چگونه دوربین مداربسته را غیر فعال کنیم » به ذهن افراد می‌رسد، پوشاندن لنز دوربین و به نوعی کورکردن آن است. برای این‌کار از راه‌کار‌های زیر استفاده می‌شود:

  • استفاده از پارچه یا هر نوع پوششی برای انداختن روی لنز دوربین
  • رنگ‌کردن لنز دوربین توسط اسپری
  • چرخاندن دوربین به جهت مقابل و متفاوت از محل حادثه
  • تاباندن نور چراغ‌قوه یا لیزر به سمت لنز دوربین که دید آن را مختل می‌کند.
  • به‌کارگیری نور بسیار زیاد که باعث سفیدشدن تصاویر ضبط‌شده‌ی دوربین مداربسته می‌شود.

البته برخی افراد ترجیه می‌دهند به جای کاور کردن دوربین، پوشش خودشان را با استفاده از ماسک، کلاه و عینک تغییر دهند تا تصویر حقیقی‌شان توسط دوربین شکار نشود.

3.     وارد کردن شوک الکتریکی

از رایج‌ترین راه‌کارها برای غیرفعال کردن دوربین مداربسته، استفاده از شوکر برقی است. البته این روش برای دوربین‌هایی که بدنه‌ی لاکی یا پلاستیکی دارند کارساز نیست.

برای استفاده از این روش، ضربات پشت‌سر هم شوکر الکتریکی را به دوربین وارد میکنند و باعث ایجاد نوسانات و اختلال در کار آن می‌شوند.

4.     قطع کابل دوربین مداربسته

قطع سیم‌های ارتباطی دوربین مداربسته یکی از ساده‌ترین روش‌هایی‌ است که برای از کار انداختن دوربین استفاده می‌شود. برای این‌کار کابل ارتباطی بین منبع‌تغذیه و دوربین و همچنین اتصالات بین دوربین و ذخیره‌کننده‌ی تصاویر را قطع می‌کنند‌. در نتیجه تصاویر ثبت نشده یا نمایش‌داده نمی‌شوند.

شاید فکر کنید که بریدن یک کابل کار چندان ساده‌ای نیست. ولی این تفکر کاملا اشتباه است و سیم‌ها با هر جسم نوک‌تیزی مانند یک چاقو جیبی یا یک تکه شیشه‌ی شکسته به راحتی بریده می‌شوند‌. به همین دلیل لازم است هنگام نصب به محل قراردهی سیم‌ها توجه کنید و آن‌ها را مخفی نگه‌دارید.

5.     هک‌کردن دوربین

دوربین‌های آنالوگ را نمی‌توان هک کرد. اما هک دوربین‌ مداربسته IP‌ و تحت شبکه برای یک سارق حرفه‌ای کار چندان سختی نیست. این افراد وارد تنطیمات دوربین می‌شوند و پس از به‌دست آوردن IP ، دوربین را هک می‌کنند.

 به همین دلیل لازم است در به‌کارگیری این قبیل دستگاه‌ها هشیارتر عمل کنید و از یک نصاب حرفه‌ای برای کدگذاری آن‌ها کمک بخواهید.

روش‌های جلوگیری از غیرفعال‌کردن دوربین مداربسته

حالا دیگر به سادگی می‌توانید به سوال چگونه دوربین مداربسته را غیر فعال کنیم، پاسخ دهید. می‌دانم که کمی وحشت کرده‌اید. زیرا با خود فکر می‌کنید که از کار انداختن این دستگاه بسیار ساده است و نمی‌توان به آن دلْ خوش کرد. اما نگران نباشید. در این بخش به شما راهکارهایی می‌دهم که به خوبی بتوانید با ازکارافتادن دوربین مقابله کنید.

این راهکارها به صورت زیر هستند:

  • استفاده از قابلیت Tamper Detection
  • تنظیم قابلیت HLC
  • بهره‌گیری از محافظ کابل
  • استفاده از دوربین مداربسته خورشیدی

استفاده از قابلیت Tamper Detection

این قابلیت می‌تواند همه‌جوره خیال شما را آسوده‌ سازد. با استفاده از قابلیت Tamper Detection  به محض پوشاندن دوربین، رنگ‌کردن لنز آن، تغییر جهت زاویه دوربین و یا ایجاد هرگونه اختلال در کار دستگاه با دست‌کاری‌کردن، آلارمی به شما هشدار می‌دهد و شما را از وقوع حادثه آگاه می‌سازد. به این صورت می‌توانید سریعاً اقدام کنید.

البته دقت داشته‌باشید که این سیستم تنها در دوربین‌های تحت شبکه یا IP موجود است و دوربین‌های مداربسته آنالوگ از آن برخوردار نیستند.

تنظیم قابلیت HLC

این قابلیت در بیشتر دوربین مداربسته‌ موجود است و برای تنظیم نور در شب به‌کارمی‌رود. نحوه‌ی کار آن شما را شگفت‌زده خواهد کرد! قابلیت HLC به محض مشاهده‌ی نور بیش‌ازاندازه، نور فیلم را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود برخلاف انتظار سارقین، یک فیلم کاملا باکیفیت ضبط شود.

با استفاده از این قابلیت، شما می‌توانید با افرادی که می‌خواهند با تابش نور مستقیم داخل لنز دوربین در کار آن اختلال ایجاد کنند، مقابله کنید.

بهره‌گیری از محافظ کابل

یادتان هست که گفتم بریدن کابل دوربین مانند آب‌خوردن ساده است؟ پس بیایید با استفاده از محافظ کابل این کار را سخت و حتی غیر ممکن کنیم.

محافظ کابل به پوشش‌هایی از جنس لوله فلکسی می‌گویند که روی سیم کشیده می‌شود و از آسیب‌دیدن و خراش برداشتن آن جلوگیری می‌کند. این‌کار بهتر است در زمان نصب دوربین و کابل‌کشی انجام شود.

استفاده از دوربین مداربسته خورشیدی یا باتری‌دار

این دوربین‌ها با استفاده از انرژی خورشید کار می‌کنند و نیازی به منبع تغذیه ندارند. در نتیجه، اگر سارقین، کابل اتصال منبع تغذیه به دوربین را قطع کنند، دوربین همچنان روشن می‌ماند و غیرفعال نمی‌شود.

 برخی دیگر از این دستگاه‌ها نیز علاوه بر منبع تغذیه به یک باتری مجهز هستند. این گونه دوربین‌ها نیز تا چند ساعت پس از قطع اتصال منبع‌تغذیه، همچنان کار می‌کنند و تصاویر را ضبط می‌کنند.

 پس اگر علاقه‌ای به خرید دوربین مداربسته خورشیدی ندارید بهتر است محصولاتی را خریداری کنید که دارای باتری پشتیبان هستند. به این صورت می‌توانید از غیرفعال‌شدن دوربین جلوگیری کنید.

کلام پایانی

امروزه با وجود سرقت‌های فراوان، لازم است همواره هشیار باشیم و در واقع به خاطر مقابله با دزدها، مانند آن‌ها فکر کنیم. در این بلاگ به دو سوال اساسی پاسخ دادیم. یک این‌که چگونه دوربین مداربسته را غیر فعال کنیم؟ و دو، اینکه چگونه از غیرفعال شدن آن جلوگیری کنیم؟ پیشنهاد می‌کنم به نکات گفته‌شده دقت کنید تا احتمال سرقت در محل زندگی شما به صفر برسد.

فراموش نکنید که نحوه‌ی نصب دوربین مداربسته چه آنالوگ و چه IP می‌تواند تأثیر زیادی در غیرقابل نفوذ بودن و غیرفعال‌نشدن آن داشته‌باشد. به همین دلیل توصیه می‌کنم برای نصب دوربین مداربسته از افراد حرفه‌ای کمک بخواهید. فروشگاه چشم‌آنلاین می‌تواند در این زمینه همراه شما باشد و با یک هزینه‌ی مناسب، نصب اصولی دوربین را برای شما انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *