دوربین مداربسته

دوربین مداربسته مادون قرمز (لیزری) چیست؟

دوربین مداربسته مادون قرمز (لیزری) چیست؟

در عصر حاضر تقریبا همه افراد در جهت حفظ امنیت محل زندگی و محیط کارشان، از دوربین مداربسته استفاده می‌کنند. در این که این دوربین ها در طول روز و وقتی نور کافی در محیط وجود دارد، تصاویر را ضبط می‌کنند که شکی نیست! ولی دغدغه بیشتر کسانی که قصد خرید دوربین مداربسته دارند اینجاست که آیا این دوربین ها در شب که محیط کاملا تاریک است نیز کارایی لازم را دارند یا نه؟! ما در فروشگاه چشم آنلاین در جواب این سوال و به کسانی که به دنبال دوربین مداربسته دید در شب هستند، دوربین های مادون قرمز را معرفی می‌کنیم. اما بیشتر این افراد راجع به این که دوربین مداربسته مادون قرمز چیست؟ هیچ اطلاعاتی ندارند!

شما درباره این مدل دوربین های مداربسته چیزی می‌دانید؟! اگر از زبان فروشنده ها این نام را شنیده اید ولی اطلاعات زیادی درباره چیستی و نحوه کارایی آن ندارید، این مقاله را از دست ندهید که می‌خواهیم مفصلا راجع به این مدل از انواع دوربین های مداربسته که فروش خیلی بالایی هم دارند، صحبت کنیم.

با دوربین مداربسته مادون قرمز بیشتر آشنا شوید

دوربین مداربسته مادون قرمز که به اسامی دیگری مثل دوربین مداربسته دید در شب، دوربین مداربسته لیزری و دوربین IR هم شهرت دارد، در اصل سری پیشرفته‌ای از دوربین های امنیتی است که به فناوری مادون قرمز مجهز می‌باشد. به لطف وجود فناوری مادون قرمز، این دوربین قادر به ضبط تصاویر با وضوح بالا در محیط های کم نور یا بدون نور (تاریک مطلق) بوده و سطح وسیعی از امنیت را برای خانه و محل کار شما به ارمغان می‌آورد.

البته در نظر داشته باشید که دوربین های امنیتی لیزری علاوه بر تکنولوژی مادون قرمز به فناوری های دیگری نظیر LED داخلی نیز مجهز هستند. وگرنه وجود فناوری مادون قرمز به تنهایی برای ثبت تصاویر واضح در تاریکی مطلق کافی نیست!

عملکرد دوربین امنیتی مادون قرمز به چه شکل است؟

یکی از سوالاتی که ممکن است اکنون ذهن شما را درگیر کرده باشد، احتمالا این است که یک دوربین مداربسته چطور می‌تواند در تاریکی مطلق تصاویر را ضبط کند؟!

مادون قرمز امواج حرارتی هستند که همه موجودات زنده اعم از انسان ها و حیوانات از خود ساطع می‌کنند. حال این که دوربین های مادون قرمز به فناوری مجهز شده اند که می‌توانند این امواج را تشخیص دهند و تصاویر حرارتی دقیقی از موجودی که این امواج را ساطع می‌کند، ضبط کنند.

بعضی از این دوربین ها قادر به دریافت تشعشعات حرارتی موجود زنده نیستند ولی قابلیت دید در شب دارند. این دوربین های مداربسته به نور مادون قرمز (IR LED) داخلی مجهز شده اند و این نور شرایطی برای آن ها فراهم می‌آورد که بتوانند در شرایط کم نور یا تاریک هم تصاویر را ثبت کنند. این دوربین ها در اطراف لنزشان و در کنار چراغ های LED کوچک، یک چراغ قرمز رنگ هم دارند که همان IR LED است.

توجه داشته باشید که این دسته از دوربین های امنیتی در روز و در روشنایی، تصاویر رنگی ارائه می‌دهند. اما به محض تاریک شدن یا کاهش نور محیط، سیستم نظارتی آن ها به طور خودکار بر روی حالت مادون قرمز تنظیم شده و تصاویر سیاه و سفید ضبط می‌کند.

آیا می‌توان نور قرمز رنگ دوربین مداربسته لنزی را مسدود کرد؟

همه افرادی که قبلا از نزدیک دوربین مداربسته لنزی و مادون قرمز را دیده اند، می‌دانند که در اطراف لنز بیشتر این دوربین ها یک چراغ LED کوچک قرمز رنگ وجود دارد. نور قرمز رنگی که از این چراغ می‌تابد ممکن است در شب توجه سارقان را به خود جلب کند! به همین دلیل بعضی ها به دنبال راهی برای مسدود یا پنهان کردن این نور هستند.

اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید باید بدانید که برخی از دوربین های مداربسته دید در شب، همانطور که بالاتر گفتیم به لطف این نور قرمز رنگ است که قابلیت ضبط در تاریکی را دارند. بنابراین اگر این نور را به هر طریقی مسدود کنید، مطمئنا دوربین اماکن شما قادر به ثبت تصاویر در شب نخواهد بود.

حالا شاید بپرسید در مدل های دیگر که به واسطه دریافت تشعشعات مادون قرمز موجودات زنده، تصاویر آن ها را در شب ثبت می‌کنند چطور؟! آیا در این دوربین های مداربسته، مسدود سازی نوری که از LED قرمز رنگ اطراف لنز ساطع می‌شود امکان پذیر است؟! در این دوربین ها نور قرمز رنگ، وضوح تصویر را افزایش می‌دهد. در نتیجه مسدود سازی آن مطمئنا باعث اُفت کیفیت تصاویر می‌شود.

پس در هر حالت مسدود یا پنهان کردن نور قرمز رنگ در دوربین های مداربسته مادون قرمز کار صحیحی نیست.

دوربین مداربسته روز و شب ، دوربین مداربسته مادون قرمز نیست!

بسیاری از افراد دوربین های امنیتی روز و شب را همان دوربین مداربسته لیزری یا مادون قرمز می‌دانند. در حالی که دوربین های روز و شب از فناوری مادون قرمز بی بهره اند. بنابراین قادر به ضبط تصاویر در تاریکی مطلق نیستند و فقط می‌توانند تصاویر محیط های کم نور را ضبط کنند.

با این تفاسیر شما اگر به دنبال یک دوربین مداربسته دید در شب هستید باید دوربین مادون قرمز یا IR LED بخرید. چون کارتان با دوربین مداربسته روز و شب راه نمی‌افتد! ولی اگر محیطی که قصد نصب دوربین در آن را دارید، همیشه مقدار کمی روشنایی دارد و کامل تاریک نیست، می‌توانید از دوربین های روز و شب استفاده کنید.

انواع دوربین مداربسته لیزری و مادون قرمز را با گارانتی معتبر از چشم آنلاین بخرید

حالا که با دوربین مداربسته مادون قرمز و کارایی آن آشنا شدید احتمالا بخواهید بجای دوربین های مداربسته معمولی، یکی از این مدل ها را بخرید و با کمک آن ها مدیریت خانه و محل کارتان را به صورت 24 ساعته در اختیار داشته باشید. ما در فروشگاه چشم آنلاین، چندین مدل دوربین دید در شب متعلق به برندهای شناخته شده مثل هایک ویژن و هایلوک را عرضه می‌کنیم. پس برای خرید دوربین مداربسته مادون قرمز، می‌توانید روی ما حساب کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *