آموزشی چشم آنلاین, دوربین مداربسته

مهم ترین دلایل سوختن آداپتور دوربین مداربسته

مهم ترین دلایل سوختن آداپتور دوربین مداربسته در چشم آنلاین

می‌خواهید با مهم‌ترین دلایل سوختن آداپتور دوربین مداربسته آشنا شوید؟ اصلا تا به حال به این فکر کرده‌اید که این دستگاه جمع و جور که وظیفه‌ی تأمین برق دوربین را برعهده دارد، چه انواعی دارد و چه خطراتی ممکن است آن را تهدید کند؟

تا پایان این مقاله با من همراه باشید تا به پاسخ این سوالات دست پیدا کنید و نکات مختصری برای خرید و نصب بهتر آداپتور بیاموزید.

 

آداپتور دوربین مداربسته چیست؟

آداپتور یا منبع‌تغذیه، یکی از مهم‌ترین اجزای دوربین مداربسته است که مسئولیت تبدیل برق ۲۲۰ولت شهری به ۱۲ولت DC را برعهده دارد.

شاید شما ندانید اما دوربین‌ها نمی‌توانند به صورت مستقیم به برق شهر متصل شوند. اکثر آن‌ها به ۱۲ولت DC برای کار نیازمندند. در حالی که برق شهر ۲۲۰ولت AC است. البته که برخی از دوربین‌های مداربسته خانگی با ۵ ولتDC هم کار خود را انجام می‌دهند.

 

انواع آداپتور دوربین مداربسته

از آن‌جایی که انتخاب آداپتور اشتباه می‌تواند باعث سوختن دوربین مداربسته شود، لازم است که با انواع آن‌ها آشنا شوید.

آداپتورها به دو دسته‌ی کلی زیر تقسیم می‌شوند:

 • آداپتور تکی یا مجزا
 • آداپتور صنعتی یا مرکزی

در ادامه به توضیحی در مورد آن‌ها و مزایا و معایب هرکدام می‌پردازیم.

 

آداپتور مجزا، تکی یا لپتاپی

هر کدام از این آداپتورها که به نام مجزا، تکی و یا لپتاپی شناخته می‌شوند باید به یک دوربین متصل‌شده و برق همان دوربین را تأمین کنند. درواقع به ازای هر دوربین مداربسته، شما به یک آداپتور لپ‌تاپی احتیاج خواهید داشت. در ادامه مزایا و معایب این دوربین‌ها را در یک جدول بررسی خواهیم کرد.

مزایا معایب
قیمت مناسب و ارزان به نسبت آداپتور صنعتی طول عمر کوتاه‌تری دارند‌.
درصورت سوختن آداپتور تنها یک دوربین با مشکل مواجه می‌شود. از آن‌جایی که هردوربین به یک آداپتور جداگانه نیاز دارد در تعداد دوربین بالا هزینه‌ی نهایی بیشتر می‌شود.
استفاده از آداپتور تکی باعث کاهش افت ولتاژ می‌شود. _

 

 

آداپتور صنعتی یا مرکزی

با انتخاب آداپتور مرکزی، برای تمام دوربین‌های مداربسته از یک آداپتور مشترک استفاده می‌شود. این آداپتورها در جریان‌های مختلف به صورت ۵،۱۰، ۱۵،۲۰ و… آمپر وجود داشته و به فروش می‌رسند که شما می‌توانید با توجه به نیاز سیستم، بهترین نوع آن را انتخاب کنید.

 

مزایای خرید آداپتور مرکزی معایب
صرفه‌جویی در هزینه به دلیل اینکه برق تمام دوربین‌ها از یک آداپتور تأمین می‌شود در صورت خرابی آداپتور مرکزی تمام دوربین‌ها بلااستفاده می‌شوند.
کاهش خطر برق‌گرفتگی اگر از کابل‌های کم‌کیفیت استفاده شود شاهد افت ولتاژ خواهیم بود.
کاهش نویز روی تصاویر ثبت‌شده _

 

 

دلایل سوختن آداپتور دوربین مداربسته

بالاخره نوبت به جذاب‌ترین بخش این بلاگ، یعنی بررسی مهم‌ترین دلایل سوختن آداپتور دوربین مداربسته رسید.

قبل از هرچیز لازم است بدانید که همیشه علت کارنکردن دوربین مداربسته، سوختن آداپتور نیست! برای اینکه از این قضیه مطمئن شوید ابتدا از یک مولتی‌متر استفاده کرده و ولتاژ آداپتور را اندازه‌گیری کنید.

یا دوربین را به آداپتور دیگری با همان ولتاژ متصل کرده و روشن کنید. اگر دوربین کار کرد، پس یعنی آداپتور شما سوخته و باید تعویض شود. در غیر اینصورت باید سایر علت‌های خاموش‌شدن دوربین مداربسته را بررسی کنید.‌

از علل سوختن آداپتور دوربین مداربسته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیفیت پایین آداپتور و عدم تناسب آن با سیستم دوربین مداربسته
 • ضربه، آسیب و شکستگی در آداپتور
 • آب خوردگی
 • آسیب‌دیدگی کابل آداپتور
 • سوختن IC یا برد دستگاه بر اثر نوسانات برق
 • اتصالی و جرقه در پریز برق و انتقال یافتن آن به مدار داخلی منبع تغذیه
 • استفاده از قطعات داخلی بی‌کیفیت برای آداپتور و عدم تحمل بار به وجود آمده
 • پایین بودن ضریب اطمینان آداپتور

 

 نکات طلایی برای نصب آداپتور دوربین مداربسته

نصب منبع تغذیه می‌تواند با توجه به نوع دوربین مداربسته حالت‌های گوناگونی داشته باشد. به همین منظور بیان روش کلی نصب آن در این بلاگ از حوصله خارج است.

اما همان‌طور که در ابتدا به شما قول داده‌بودم، در این بخش قصد دارم چند نکته جذاب و‌کوتاه در مورد نصب آداپتور به شما بگویم تا نتیجه‌ی کارتان زیبا‌تر و بهتر شود.

 • پیش از نصب به سیم‌های آداپتور دقت کنید. یکی از سیم‌ها معمولا همراه با پورت شبکه وBNC است که می‌تواند با توجه به نوع دوربین متفاوت باشد.

سیم دیگر، مربوط به برق DC است که باید به منبع تغذیه متصل شود. اگر دوربین مداربسته شما از قابلیت POE یا POC بهره‌مند است، نیازی نیست سیم برق DC را به جایی متصل کنید و تنها اتصال کابل شبکه کافی است.

 

 • اگر قصد دارید از آداپتور مرکزی استفاده کنید ابتدا به فاصله‌ی دوربین و منبع تغذیه دقت کرده و سپس متناسب با آن کابل تهیه کنید. در خرید کابل با طول مناسب دست و دل‌باز باشید‌. زیرا در نصب آداپتور مرکزی به دوربین لازم است از کابل بیشتری کمک بگیرید.

 

 • بهتر است که آداپتور را با فاصله مناسبی از دوربین نصب کنید تا ظاهر کار زیباتر و کیفیت تصاویر نیز بالاتر رود. در ولتاژهای بالا، ممکن است دوربین‌هایی که بیش‌از اندازه به آداپتور نزدیک هستند بسوزند و آن‌هایی که بیش از اندازه دور هستند،‌ تصویری دریافت نکنند.

 

 • اگر نصاب دوربین مداربسته تشخیص داد که منبع تغذیه باید در کنار دوربین نصب شود، بهتر است پس از نصب، آداپتور را در یک جعبه فلزی یا پلاستیکی عایق و ضدآب قرار دهید تا آسیب ندیده و ظاهر قشنگ‌تری داشته‌باشد.

 

 • اگر قصد دارید منبع تغذیه را در فاصله‌ای دورتر از مکان مناسب آن نصب کنید، می‌توانید از مبدل‌های نری و مادگی بهره ببرید. به این صورت که آداپتور از طریق یک کابل بلند به دوربین متصل شده و پایه‌های مثبت به هم، و پایه‌های منفی نیز به یک‌دیگر متصل شوند تا نصب به خوبی انجام شود.

 

 • توجه کنید که اگر پایه‌ها را اشتباهاً به یک‌دیگر وصل کنید دوربین کار نخواهد کرد.

 

در خرید آداپتور به چه نکاتی دقت کنیم؟

 • اگر قصد دارید آداپتور را در فاصله زیادی با دوربین مداربسته نصب کنید آداپتورهای ولتاژ بالاتر مانند ۳۰ یا ۳۶ولت خریداری کنید.
 • در خرید آداپتور مرکزی، ابتدا جریان مناسب سیستم دوربین مداربسته را در نظر گرفته و سپس اقدام به خرید آداپتور کنید.

برای اندازه‌گیری جریان به این نکته دقت کنید که هر دوربین مداربسته حدودا به ۱.۳ آمپر جریان و در صورت برخورداری از قابلیت دید در شب، به ۲ آمپر جریان نیاز دارد.

با این تفاسیر مثلا برای ۴ دوربین مداربسته دید در شب، بهتر است آداپتور ۱۲ ولت ۸ آمپری خریداری کرد.

 

 • منبع تغذیه را از برندها و فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید تا کیفیت مطلوبی داشته باشند.
 • پیش از خرید آداپتور از فروشنده بخواهید تا آن را برایتان تست کند. خودتان نیز می‌توانید از طریق یک مولتی‌متر این‌کار را انجام دهید.

یا اینکه آداپتور را به برق زده و پس از روشن‌شدن چراغش، آن را از برق بکشید. هر چه مدت زمان خاموش شدن چراغ طولانی‌تر باشد، یعنی خازن‌های آداپتور کیفیت بهتری دارد.

 • البته این روش چندان معتبر نیست. اما پیش از خرید آداپتور آن را در دست خود وزن کرده و سبک سنگین کنید. آداپتوری که وزن سنگین‌تری داشته‌باشد، از قطعات داخلی باکیفیت‌تری برخوردار است.

 

کلام پایانی

آداپتور یکی از مهم‌ترین اجزای دوربین مداربسته است که استفاده از دوربین بدون وجود آن امکان‌پذیر نیست. در این بلاگ ما انواع و مهم‌ترین نکات خرید آداپتور مناسب را بیان کردیم. همچنین در مورد دلایل سوختن آداپتور دوربین مداربسته و نکاتی برای نصب آن صحبت کردیم.

نظرات و تجارب خود را در این زمینه برایم بنویسید و در صورتی که برای نصب منبع تغذیه و دوربین مداربسته به یک نصاب حرفه‌ای نیاز داشتید فراموش نکنید که می‌توانید روی کمک کارشناسان فروشگاه چشم‌آنلاین حساب کنید.

 

سوالات متداول

 • منظور از POE و POC چیست؟

دوربین‌های مداربسته‌ دیجیتالی که از قابلیت POE برخوردار هستند نیازی به کابل‌کشی برای برق دوربین مداربسته ندارند و این کار را از طریق کابل شبکه انجام می‌دهند. POC نیز تعریف همین قابلیت در دوربین‌های مداربسته آنالوگ است.

 

 • آیا آداپتور تعمیر میشود؟

ممکن است پس از باز کردن آداپتور و شناسایی و تعویض قطعه‌ی خراب در آن، بشود آداپتور را تعمیر کرد. اما از آن‌جایی که این محصولات قیمت مناسبی داشته و به هرحال عمر مفیدی دارند، احتمال دارد هزینه‌ی خرید یک آداپتور جدید منصفانه‌تر از تعمیر آن باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *