دزدگیر

معرفی 7 نوع سنسور و چشمی مهم در دزدگیر اماکن

معرفی 7 نوع سنسور و چشمی مهم در دزدگیر اماکن

اگر قصد خرید دزدگیر منزل را دارید معرفی سنسور و چشمی‌های مهم در دزدگیر اماکن، میتواند کمک بسیار بزرگی برای شما باشد. درواقع آشنایی با این سنسورها اولین گامی است که باید در جهت خرید بهترین دزدگیر برای منزل‌تان بردارید. زیرا به شما کمک میکند که نیازهای خود از نصب دزدگیر را بهتر بشناسید و در صورت لزوم، دزدگیرتان را با نصب چشمی‌ها و حسگرهای جدید ارتقا دهید.

در این بلاگ انواع سنسور دزدگیر اماکن و مهم‌ترین چشمی‌ها و سنسورهای مورد استفاده در سیستم‌های امنیت اماکن را به شما معرفی می‌کنم. پس تا پایان این مقاله با من همراه باشید و تمرکز کنید.

سنسورهای مورد استفاده در سیستم‌های امنیت اماکن چیستند؟

ابتدا بیایید به این سوال پاسخ دهیم که اصلا منظور از چشمی یا سنسور دزدگیر چیست؟ چشم الکترونیک دزدگیر و‌ سنسورهای به کار رفته در آن یکی از مهم‌ترین اجزای هر دزدگیر اماکن به حساب می‌آیند که بدون آن‌ها عملکرد دستگاه با مشکل مواجه می‌شود. درست مانند این است که از یک فرد نابینا انتظار داشته‌باشید چهره‌ی افراد را به خاطر سپرده و به محض دیدن سارقین شما را مطلع کند!

نحوه‌ی عملکرد انواع سنسور دزدگیر اماکن نیز درست مانند چشم انسان است. به این‌گونه که محدوده‌ای را تحت نظر گرفته و به محض احساس ورود یا خروج افراد غیرمجاز،یک سیگنال به پنل مرکزی دستگاه ارسال می‌کند تا آژیر به صدا دربیاید.

سنسورها انواع مختلفی دارند و از نظر کاربرد به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم که نسبت به معرفی ۷ نوع سنسور و چشمی مهم در دزدگیر اماکن اقدام کنیم.

انواع سنسور دزدگیر اماکن

معرفی سنسور و چشمی‌ها‌ی مهم در دزدگیر اماکن به شرح زیر است. ابتدا شما را با دسته‌بندی آن‌ها آشنا کرده و سپس در مورد هرکدام توضیح کوتاهی می‌دهیم.

انواع سنسور دزدگیر اماکن به این چند دسته تقسیم می‌شوند:

 • چشمی وزنی
 • چشمی ارتعاشی
 • سنسور بازشدن درب و پنجره
 • سنسور شکستن پنجره
 • سنسور حساس به ضربه
 • سنسور حرکتی
 • انواع سنسورهای محیطی
 • سنسور دود ونشت گاز

1.     سنسور یا چشمی وزنی

یکی از سنسورهای مورد استفاده در سیستم‌های امنیت اماکن،سنسور وزنی است. اگر شما کودک یا حیوان خانگی دارید بهتر است حتما این سنسور را برای دزدگیرتان تهیه کنید. چشمی وزنی میتواند وزن را تشخیص داده و طبق تنظیماتی که شما به آن می‌دهید تا یک وزن خاصی را نادیده بگیرد.

مثلا اگر حیوان خانگی شما حدودا ۱۵ کیلوگرم است و هربار به خاطر وجود آن دزدگیر به صدا درمی‌آید، با خرید سنسور وزنی، دیگر این اتفاق نخواهد افتاد. زیرا دزدگیر تنها به وزن‌های بالای ۱۵ کیلوگرم واکنش نشان می‌دهد.

بررسی چشمی ارتعاشی در معرفی سنسور و چشمی مهم در دزدگیر اماکن

این سنسور به هرگونه لرزش یا ارتعاشی واکنش نشان می‌دهد. برای مثال اگر سارقین بخواهند با تخریب دیوار وارد محل سکونت شما شوند این سنسور متوجه شده و آژیر را به صدا درمی‌آورد.

به این سنسورها «شوک سنسور» نیز می‌گویند. شوک سنسورها معمولا روی دیوار نصب می‌شوند. زیرا در صورت نصب روی پنجره ممکن است احتمال خطای آن‌ها زیاد شده و با عبور هر اتوموبیل و لرزش شیشه‌ها به صدا دربیایند. چشمی‌های ارتعاشی به صورت سیمی و وایرلس موجود هستند و به فروش می‌رسند.

معمولا از این سنسورها در صرافی‌ها، بانک‌ها و … بیشتر استفاده می‌شود.

2.     سنسور باز شدن درب و پنجره

این سنسور که با نام سنسور مگنت شناخته می‌شود از دو قطعه‌، یک چشمی و یک آهنربا تشکیل شده‌است که در کنار هم قرار گرفته و یک میدان مغناطیسی قدرتمند را بنا می‌کنند. اگر در یا پنجره‌ای باز شود این میدان مغناطیسی در هم شکسته و سیگنالی به پنل مرکزی ارسال میکند. در نتیجه دزدگیر فعال شده و آژیر به صدا درمی‌آید.

سنسور درب و پنجره یکی از کاربردی‌ترین انواع سنسور دزدگیر اماکن است.

3.     سنسور شکستن پنجره

این توصیه را از من قبول کنید. بهتر است پیش از خرید دزدگیر اماکن و سنسورهایش برای چند لحظه خودتان را به جای دزد بگذارید و مانند او فکر کنید. قطعا همه‌ی سارقین با باز کردن درب و پنجره یا تخریب دیوار وارد خانه‌تان نمی‌شوند. بعضی از آن‌ها که احتمالا ناشی‌تر هستند شکستن پنجره را انتخاب می‌کنند. به همین دلیل لازم است شما با خرید سنسور شکستن پنجره برای این موقعیت هم آماده باشید.

سنسورهای شکست شیشه یا پنجره دارای یک میکروفون، مبدل و یک ریزپردازنده هستند که بر اساس سیگنال‌های صوتی برنامه‌نویسی شده‌است. اگر یکی از این سنسورها را در محلی با چند شیشه نصب کنید به محض شنیدن صدای شکست، آن را با الگوهای صوتی‌اش تطبیق داده و متوجه می‌شود که کدام شیشه و در کدام جهت شکسته‌شده‌است و با آژیر کشیدن، شما را مطلع می‌سازد.

4.     سنسور حساس به ضربه

همانطور که از اسم این چشمی مشخص است به محض احساس ضربه، سیگنالی به کنترل پنل فرستاده و دزدگیر را فعال می‌کند. این سنسور میتواند روی دیوار، پنجره، درب یا زمین نصب شود و شکستن شیشه، کندن زمین و یا تخریب دیوار را تشخیص دهد.

حال که بساط معرفی سنسور و چشمی‌های مهم در دزدگیر اماکن گرم است لازم است مقایسه‌ی کوچکی بین انواع سنسورها هم داشته‌باشیم.

 اگر بخواهید برای نصب چشمی روی پنجره بین سنسور حساس به ضربه و سنسور شکستن پنجره یکی را انتخاب کنید پیشنهاد می‌کنم سنسور شکست شیشه را برگزینید. زیرا سنسور شکست پنجره به صدا حساس است و در مکانی که چند پنجره دارد یک سنسور شکست شیشه کافی است. اما اگر سنسور حساس به ضربه را خریداری کنید باید روی هرپنجره یک چشمی بچسبانید.

5.     سنسور حرکتی

چشمی حرکتی یکی از پرکاربردترین انواع سنسورهاست و طرفداران زیادی دارد. این سنسور به محض مشاهده‌ی هرگونه حرکت، اعلام خطر می‌کند و به شما هشدار می‌دهد. اساس کار این چشمی‌ها استفاده از گیرنده‌ی مادون قرمز و بهره‌گیری از یک یا چند تکنولوژی انحصاری است که باعث میشود زمانی که شما در منزل نیستید، هرگونه حرکتی را گزارش کند.

سنسورهای حرکتی خود به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • سنسور لیزری
 • چشمی PIR
 • سنسور ماکروویو

آشنایی با انواع سنسور حرکتی

سنسور لیزری

شرط می‌بندم از طریق فیلم‌های جاسوسی با این سنسورها آشنا هستید. سنسورهای لیزری که با نام چشمی« بیم خطی» نیز شناخته می‌شوند، یک سری خطوط نامرئی ایجاد می‌کنند که در صورت قطع‌شدن توسط سارقین، چشمی با ارسال سیگنالی به پنل مرکزی دزدگیر اطلاع می‌دهد.

درواقع این چشمی‌ها از دو قطعه تشکیل شده‌اند که وقتی روبروی هم قرار میگیرند، خطوطی بین آن‌ها شکل می‌گیرد‌.

سنسور PIR

چه چیزی جذاب‌تر از تشخیص سارقین توسط دما و گرمای بدن آن‌هاست؟ اساس کار چشمی‌های PIR بر اساس دمای محدوده‌ی دیدشان است. به این‌صورت که دمای منطقه‌ی تحت پوشش خود را اندازه گرفته و در صورت مواجهه با هر فرد یا وسیله‌ای که دمای متفاوتی دارد، اعلام خطر می‌کند.

چشمی ماکروویو

یکی از جدیدترین انواع سنسور دزدگیر اماکن که در این بخش از بلاگ معرفی سنسور و چشمی مهم در دزدگیر اماکن به آن می‌پردازیم، سنسورهای ماکروویو هستند که بر اساس حواس خفاش‌ها ساخته می‌شوند.

 این سنسورها تصویری از محیط را با ارسال یک موج و دریافت بازتاب آن، در حافظه‌شان ذخیره می‌کنند. پس ازآن، هر چیزی که این تصویر را برهم بزند و یا تغییری در آن ایجاد کند، غیرمجاز شناخته‌شده و به پنل مرکزی گزارش می‌شود.

از مزایای سنسور ماکروویو میتوان به محدودی تحت پوشش وسیع‌تر و دقت بالاتر اشاره کرد. البته این محصولات قیمت بالاتری نسبت به سایر چشمی‌ها دارند.

6.     انواع سنسورهای محیطی

اگر بخواهید خانه‌تان را علاوه بر احتمال سرقت در برابر احتمال حوادث غیرمترقبه مانند آتش‌سوزی نیز ضمانت کنید،پیشنهاد میکنم از سنسورهای محیطی استفاده کنید. این سنسورها در صورت احساس هرگونه حادثه مانند حریق، آژیر می‌کشند و به شما اطلاع می‌دهند.

معمولا بهترین مکان برای نصب سنسورهای محیطی، زیرزمین، آشپزخانه، حمام و انباری است.

7.     چشمی دود و نشت گاز

این سنسورها نیز به گونه‌ای در دسته‌ی سنسورهای محیطی قرار میگیرند و با احساس دود یا نشت‌گاز میتوانند در اسرع وقت به شما اطلاع داده و از وقوع حادثه جلوگیری کنند.

سخن پایانی

معرفی سنسور و چشمی‌های مهم در دزدگیر اماکن همین‌جا به پایان می‌رسد. در این مقاله ۷ مورد از انواع سنسور دزدگیر اماکن را بررسی کرده و مهم‌ترین سنسورهای مورد استفاده در سیستم‌های امنیت اماکن را به شما معرفی کردیم. امیدوارم که برایتان مفید بوده باشد. به یاد داشته‌باشید که در صورت ایجاد هرگونه سوال یا خرید انواع سنسور میتوانید روی فروشگاه چشم‌آنلاین حساب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *