دزدگیر, راهنما خرید

راهنمای خرید دزدگیر به همراه بزرگترین مزایا و معایب دزدگیر منزل

راهنمای خرید دزدگیر به همراه بزرگترین مزایا و معایب دزدگیر منزل

دزدگیرمنزل چی بخرم؟ بهترین دزدگیر منزل چه خصوصیاتی دارد و بزرگ‌ترین مزایا و معایب دزدگیر منزل چیستند؟ پاسخ تمام این سوال‌ها و هر سوال دیگری که ذهن شما را به خود مشغول کرده از جمله نکات خرید دزدگیر، اجزای سازنده‌ی دزدگیر و … در این بلاگ نوشته‌شده است.

پس اگر قصد خرید این دستگاه کاربردی را دارید بهتر است که تا پایان این مسیر با من همراه باشید.

 

منظور از دزدگیر اماکن چیست؟

البته که پاسخ این سوال بسیار ساده است و احتمالا خودتان معنای آن را می‌دانید.

دزدگیر اماکن یک سیستم اعلام سرقت است که با بهره‌گیری از حسگرهای مختلف، هر حرکت یا ورود غیرمجاز به منزل را تشخیص داده و با ایجاد صدا، فرستادن پیامک و … به شما اطلاع‌رسانی می‌کند.

امکانات هر دزدگیر می‌تواند با توجه به نوع و قیمت آن متفاوت باشد. در ادامه شما را با انواع این محصولات آشنا می‌کنم تا با توجه به شرایط محل زندگی‌تان، بهترین دزدگیر منزل را خریداری نمایید.

 

انواع دزدگیر منزل

دزدگیر منزل چی بخرم ؟ دزدگیرهای اماکن با توجه به فناوری‌ به‌کاررفته در آن‌ها و چگونگی عملکرد به انواع زیر تقسیم می‌شوند:

 • دزگیر اماکن سیمی آژیری
 • دزدگیر اماکن بی‌سیم
 • دزدگیر تلفن‌کننده با خط تلفن ثابت
 • دزدگیرهای سیمکارتی
 • دزدگیرهای تحت شبکه

بزن بریم تا بهت بگم هر کدوم از این دزدگیرها چه ویژگی‌های بارزی داره.

 

دزگیر اماکن سیمی آژیری

این دستگاه‌ها ساده‌ترین نوع دزدگیر اماکن هستند که توسط سیم‌کشی و کابل به پنل مرکزی متصل می‌شوند. این محصولات هرگونه حرکت غیرمعمول را شناسایی کرده و از طریق سیم‌ها به سیستم مرکزی گزارش می‌کنند. سپس هشدار صوتی و آژیر فعال شده و از این طریق، وقوع سرقت را اعلام می‌کنند.

از بزرگترین معایب این نوع دزدگیر منزل این است که در صورتی که شما در نزدیک ملک خود حضور نداشته باشید متوجه آژیر نشده و شاید زمانی متوجه سرقت شوید که دیگر کار از کار گذشته باشد. از مزایای آن‌ها هم می‌توان به یک ارتباط همواره پایدار و بدون قطعی اشاره کرد.

 

دزدگیر اماکن بی‌سیم یا وایرلس

این‌ محصولات همان‌طور که از نام‌شان مشخص است برای اتصال به پنل مرکزی و سنسورها به هیچ کابل یا ارتباط سیمی نیاز ندارند. شاید بپرسید پس حسگرهای این دزدگیر چگونه فعالیت‌های غیر معمول را به سیستم مرکزی اطلاع می‌دهند و باعث به صدا درآمدن آژیر می‌شوند؟

در دزدگیرهای وایرلس این اقدامات از طریق ارسال پالس تحریک از طریق چشمی به دزدگیر انجام می‌شود. سنسورها از طریق سیگنال‌های رادیویی با پنل مرکزی ارتباط برقرار کرده و به جای کابل برق برای تغذیه، از باتری بهره می‌برند. به محض دریافت سیگنال توسط پنل، هشدار صوتی فعال شده و آژیر به صدا درمی‌آید.گ

این دزدگیرها نسبت به دزدگیر اماکن سیمی قیمت بالاتر و نصب ساده‌تری داشته و در حال حاضر با دو فرکانس 315 و433 مگاهرتز موجود هستند.

 

دزدگیر تلفن‌کننده با خط تلفن ثابت

یک مرحله پیشرفته‌تر از دزدگیرهای آژیری، دزدگیرهایی هستند که به یک تلفن‌کننده‌ی خط ثابت مجهز هستند. این محصولات به سیم تلفن وصل شده و در هنگام احساس خطر علاوه بر فعالسازی آژیر صوتی، اقدام به تلفن زدن به شماره‌هایی می‌کنند که شما به ترتیب در حافظه‌ی دستگاه ذخیره کرده‌اید.

دزدگیرهای خط تلفن ثابت قیمت مناسبی دارند و به همین دلیل در میان افراد محبوبند. اما اگر سارق کمی حرفه‌ای باشد و کابل تلفن را قطع کند( که این کار چندان سخت هم نیست)، دستگاه تلفن‌کننده‌ از کار می‌افتد و این قابلیت عملا بی‌استفاده خواهد بود.

نکته‌ی جالب در مورد این نوع دزدگیر اماکن این است که در مکان‌هایی که هر سیمکارتی آنتن نمی‌دهد، این دزدگیرها یک انتخاب عالی هستند. البته مدل‌هایی از دزدگیر با قیمت بالاتر نیز موجود است که هم به خط تلفن ثابت و هم به سیم‌کارت مجهز هستند.

 

دزدگیرهای سیمکارتی

اگر از من بپرسید که دزدگیرمنزل چی بخرم؟ به شما می‌گویم که با خیال راحت می‌توانید روی دزدگیرهای سیم‌کارتی حساب کنید. این محصولات یکی از جدیدترین سیستم‌های امنیتی هستند که برای هوشمندسازی اماکن نیز استفاده می‌شوند.

این دزدگیرها قابلیت نصب سیم‌کارت دارند و در صورت احساس خطر علاوه بر آژیرکشی، با شماره‌های قرارداده‌شده در سیمکارت یا حافظه‌ی دستگاه تماس گرفته و به آن‌ها پیامک ارسال می‌کنند.

این دستگاه‌ها به یک باتری با قابلیت نگهداری شارژ طولانی‌مدت مجهز هستند. در نتیجه سارقین با قطع برق یا خطوط تلفن نمی‌توانند آن‌ها را از کار بیندازند. از دیگر مزایای دزدگیر اماکن سیم‌کارتی می‌توان به قابلیت کنترل آن از راه دور و از طریق اپلیکیشن مناسب اشاره کرد.

تنها نقطه‌ضعفی که این دزدگیرها دارند وضعیت آنتن‌دهی هر منطقه و سیم‌کارت است که باید به آن توجه کرد. اگر وضعیت آنتن‌دهی سیمکارت و اتصال به شبکه‌ی مخابرات در محل موردنظر خوب نباشد، این محصولات کار خود را به درستی انجام نمی‌دهند.

 

دزدگیرهای تحت شبکه

یک مجتمع بزرگ دارید و نمی‌دانید بهترین دزدگیر برای حفاظت از آن کدام است؟ پیشنهاد می‌کنم از دزدگیرهای تحت شبکه استفاده کنید. این محصولات از حساسیت و امنیت بالایی برخوردار هستند و دسترسی افراد غیرمجاز به آن‌ها تقریبا غیرممکن است زیرا هر کدام شناسه‌ی مخصوص به خود را دارند.

دزدگیرهای تحت شبکه با باتری کار می‌کنند و در صورت احساس خطر، از طریق سایت‌های امنیتی یا ارسال ایمیل به شما هشدار می‌دهند. پس در صورتی که هنوز پاسخ مناسبی برای “دزدگیر منزل چی بخرم” پیدا نکرده‌اید، به انواع تحت شبکه هم فکر کنید.

از معایب دزدگیر منزل تحت شبکه می‌توان به این مورد اشاره کرد که سارقین می‌توانند روی شبکه‌ی آ‌ن‌ها پارازیت انداخته و عملکرد دستگاه را مختل کنند.

 

اساسی‌ترین اجزای دزدگیر اماکن

براتون جالب نیست که بدونید هر دزدگیر از چه اجزایی تشکیل‌شده؟ گاهی اوقات فقط دونستن این که دزدگیر منزل چی بخرم کافی نیست، لازمه که اصلی‌ترین اجزای دستگاه رو هم بشناسین و در مورد کیفیت اون‌ها تحقیق کنین تا یک دستگاه مرغوب و قوی انتخاب کنین.

در این قسمت مختصراً در این مورد صحبت خواهیم کرد:

 

·       پنل مرکزی

پنل مرکزی برای هر دزدگیر مانند مغز برای هر انسان است. همان‌قدر ضروری و اساسی. پنل مرکزی وظیفه دارد سیگنال‌های ارسال‌شده از حسگرهای مختلف را دریافت کرده، آن‌ها را تحلیل کند و فرمان لازم را به اجزای هشداردهنده بفرستد. تمامی تجهیزات امنیتی نیز باید به این پنل متصل شوند.

پس هنگام خرید دزدگیر بهتر است به کیفیت دستگاه مرکزی آن توجه کنید.

 

·       چشمی یا سنسورهای دزدگیر اماکن

شما می‌توانید بدون قدرت بینایی و چشم‌هایتان سرقتی را ببینید و گزارش دهید؟ پس از دزدگیرها هم چنین انتظاری نداشته‌باشید! دومین عضو سازنده‌ی دزدگیر که اهمیتی حیاتی دارد، چشمی‌ها یا حسگرهای دزدگیر (Sensors) هستند.

سنسورها به صورت سیمی و بدون سیم وجود دارند که هر کدام مزایا و معایب خود را دارد. چشمی‌های سیمی از تعداد زیادی حسگر الکترونیکی تشکیل‌شده‌اند که پس از سیم‌کشی با فرستادن ولتاژ به پنل اصلی متصل می‌شوند.

سنسورهای بی‌سیم نیز برای انجام کار خود از باتری بهره می‌گیرند و توسط سیگنال به دستگاه مرکزی اتصال می‌یابند.

 

سوال: چشمی سیمی بهتر است یا بدون سیم؟

 • چشمی‌های سیمی نسبت به انواع بی‌سیم امنیت و کیفیت بیشتری داشته و البته قیمت بالاتری نیز دارند. سنسورهای بی‌سیم نصب ساده‌تری دارندکه در مدت کوتاه‌تر و با هزینه‌ی کمتری انجام می‌شود.
 • نکته‌ی مهم دیگر این است که اتصال سنسورهای سیمی همواره برقرار است، زیرا این محصولات توسط انرژی الکتریکی کار می‌کنند. اما چشمی‌های بدون سیم به دلیل تمام‌شدن باتری ممکن است از کار بیوفتند، مخصوصا در مکان‌های شلوغ و پر رفت‌وآمد.
 • هزینه‌ی تعمیر و نگهداری چشمی بدون‌سیم بیشتر از چشمی‌های سیمی است.

 

·       مگنت دزدگیر

مگنت دزدگیر ساختاری مانند آهنربا داشته و از دو قطب مثبت و منفی تشکیل می‌شود. این محصول روی درب و پنجره نصب می‌شود. به محض باز شدن درب یا پنجره توسط سارق، دو قطب مگنت از یک‌دیگر فاصله پیدا کرده و دزدگیر فعال می‌شود. اینجاست که سارق نمی‌داند باید در کدام سوراخ موش قایم شود.

 

·       آژیر و بلندگو

بلندگو و آژیر از بخش‌های جدانشدنی دزدگیر هستند که در ساده‌ترین مدل‌های آن نیز دیده می‌شوند. این محصولات سیگنال را از پنل مرکزی دریافت کرده و آن‌ها را به هشدار صوتی تبدیل می‌کنند.

هنگامی که دغدغه‌ی این که ”دزدگیرمنزل چی بخرم” ذهن شما را مشغول ساخته، به این نکته دقت کنید که هر چه کیفیت و بلندی صدای آژیر بیشتر باشد، امکان  ناکام‌ماندن سرقت و فرار دزدها بیشتر است. از همین رو، هنگام خرید به کیفیت صدای بلندگوی دزدگیر دقت کنید.

 

·       تلفن‌کننده اتوماتیک (auto dialer)

برخی از انواع دزدگیر اماکن که قابلیت برقراری تماس یا ارسال پیامک را دارند، نیاز به یک دستگاه تلفن‌کننده‌ی اتوماتیک دارند.

این دستگاه در کنار پنل مرکزی نصب می‌شود و پس از فعال‌شدن دزدگیر، با شماره‌هایی که در حافظه‌اش ذخیره شده تماس می‌گیرد و پیام صوتی مبنی بر وقوع سرقت که خودتان از قبل ضبط کرده و در حافظه ذخیره کرده‌اید را برای فرد موردنظر پخش می‌کند.

تلفن‌کننده‌ها در دو نوع خط ثابت و سیم‌کارتی در بازار موجود بوده و به فروش می‌رسند.

 

مزایا و معایب دزدگیر منزل

دوست کنجکاو من، برای چند لحظه فکر این‌که دزدگیر منزل چی بخرم رو از سرت بیرون کن و تمام تمرکزت رو روی این بخش از بلاگ بزار. چون می‌خوام با بیان مزایا و معایب دزدگیر بهت ثابت کنم که خرید این دستگاه ارزشش رو داره!

مزایای دزدگیر اماکن

از مهم‌ترین مزایای خرید دزدگیر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فراری‌دادن سارقین و جلوگیری از وقوع سرقت
 • دزدان وقتی متوجه شوند شما دزدگیر نصب کرده‌اید ممکن است کاملا از سرقت منصرف شوند.
 • ایجاد آرامش ذهنی برای صاحب ملک
 • در بسیاری از کشورها شما در صورت نصب دزدگیر تحت پوشش بیمه‌ی سرقت قرار می‌گیرید. در واقع بیمه در صورت به سرقت رفتن اموال منزل شما، تنها در صورتی خسارت پرداخت می‌کند که شما در محل، دزدگیر نصب کرده باشید.
 • در صورت تجهیز دزدگیر به سنسور دود می‌توانید از این دستگاه به عنوان هشدار آتش‌سوزی و برای جلوگیری از آن بهره ببرید.
 • با استفاده از دزدگیرهای سیم‌کارتی شما می‌توانید دزدگیر را از راه دور کنترل کرده و این‌گونه حتی در زمانی که خارج از شهر هستید روی اوضاع خانه‌تان تسلط داشته باشید و در صورت لزوم پلیس را خبر کنید.

 

معایب دزدگیر منزل

هیچ‌چیز در این دنیا بدون نقص نیست. البته معایب دزدگیر معمولا به دلیل نصب و نگهداری نادرست اتفاق می‌افتند.

از بزرگ‌ترین معایب دزدگیر منزل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر دزدگیری که انتخاب کرده‌اید از باتری پشتیبان برخوردار نباشد در صورت قطع برق شهری، از کار افتاده و بی‌استفاده می‌شود.
 • کابل‌کشی نامناسب و غیرحرفه‌ای، کثیف بودن چشمی دزدگیر و باتری خراب و قدیمی می‌توانند باعث تداخل در فرکانس‌های دزدگیر شده و سبب شوند که دزدگیر بدون علت آژیر بکشد.
 • اگر سیم‌کشی‌های دزدگیر شل‌ شوند مشکلاتی مانند سرعت عملکرد پایین، خطا در تشخیص و آژیرکشی بدون علت، عدم شارژ صحیح و استهلاک بالا به وجود می‌آیند.

 

کلام آخر

پیدا کردن پاسخ صحیح برای سوالاتی مانند دزدگیر منزل چی بخرم؟ برای انتخاب بهترین دزدگیر منزل به چه نکاتی دقت کنم؟ و معایب دزدگیر منزل چیستند؟ می‌تواند به شما کمک کند که در خرید دزدگیر به بهترین شکل عمل کنید و یک انتخاب بی‌نظیر داشته باشید.

در این بلاگ به تمام این سوال‌ها پاسخ‌داده‌شده است. پیشنهاد می‌کنم پیش از خرید این دستگاه حتما به نکات گفته‌شده توجه کرده و در صورت لزوم از نصاب‌ها و کارشناسان‌ فروشگاه چشم‌آنلاین کمک بخواهید.

یادتون باشه که من چشم به راه نظرات قشنگ و هوشمندانه‌تون هستم. پس اگر سوال یا نظری در مورد مطالب گفته‌شده دارین حتما برام بنویسین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *