دوربین مداربسته

دوربین مداربسته تا چند روز فیلم‌ها را در خود ذخیره می‌کند؟

دوربین مداربسته تا چند روز فیلم‌ها را در خود ذخیره می‌کند؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در استفاده از دوربین مداربسته همواره باید رعایت کنیم، توجه به ظرفیت این دستگاه است. به گونه‌ای که متوجه باشیم دوربین مداربسته تا چند روز فیلم‌ها را ذخیره کرده و در خود نگه‌می‌دارد. در غیر این‌صورت ممکن است پیش از آن‌که به خودمان بیاییم و بک‌آپ تهیه کنیم، فیلم‌های قدیمی حذف شده و فیلم‌های جدید جایگزین آن‌ها شده‌باشند.

در این بلاگ قصد داریم عوامل تأثیرگذار بر ظرفیت دوربین مداربسته را بررسی کرده و به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم. پس تا پایان این بلاگ کلیدی با من همراه باشید.

دوربین مداربسته تا چند روز ذخیره می‌کند؟

این یکی از سوال‌های پر تکرار است که معمولا برای تمام افرادی که قصد خرید دوربین مداربسته را دارند، پیش می‌آید. در واقع دغدغه‌ی این افراد این است که مدت زمان حافظه‌ی دوربین مداربسته چقدر است؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم که مدت زمان مشخصی وجود نداشته و عوامل زیادی می‌توانند این بازه‌ی زمانی را کوتاه‌تر یا بلندتر کنند. به گونه‌ای که از یک‌روز تا چندین ماه تغییر کند‌. اما به محض تمام‌شدن این بازه‌ی زمانی، فیلم‌های ذخیره‌شده از قدیمی‌ترین فایل‌ها شروع به حذف‌شدن می‌کنند و تصاویر جدید جایگزین آن‌ها می‌شوند.

چه عواملی در کاهش یا افزایش ظرفیت دوربین مداربسته تأثیرگذارند؟

پیش از این اشاره کردیم که وجود برخی عوامل می‌تواند مدت زمانی که دوربین مداربسته فیلم‌ها را در خود ذخیره می‌کند را تحت‌تأثیر قرار دهد. از مهم‌‌ترین این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ظرفیت و تعداد هارددیسک دوربین(HDD)
  • تعداد دوربین‌ها
  • حالت ضبط
  • تعداد فریم در ضبط
  • کیفیت دوربین‌ها

ظرفیت و تعداد هارددیسک دوربین

به طور کلی، هیچ دستگاه ذخیره‌ای در دوربین مداربسته به صورت پیش‌فرض حاوی هارددیسک یا حافظه داخلی نیست. به همین دلیل لازم است شما به صورت جداگانه آن را خریداری کنید. هرچه تعداد و ظرفیت هارد دوربین مداربسته بیشتر باشد، مدت زمان ضبط فیلم و ذخیره‌ی آن‌ها بیشتر خواهد بود.

تعداد دوربین‌ها

تعداد دوربین‌ها نیز می‌تواند نهایت حافظه دوربین مدار بسته را تحت تأثیر قرار دهد. برای مثال ۶عدد دوربین مداربسته به همراه یک هارد ۴ ترابایت تا یک هفته فیلم را در خود ذخیره می‌کند. اما اگر تعداد دوربین‌ها بیشتر شود این هارددیسک دیگر جواب‌گو نیست و مدت زمان ذخیره کاهش پیدا می‌کند.

حالت ضبط

در بلاگ‌های پیشین اشاره کردیم که از طریق دستگاه ذخیره دوربین مداربسته یا همان دستگاه DVR می‌توانید حالت ضبط را تغییر دهید. به این صورت که دستگاه با قرارگیری روی حالت Continues یا مداوم، به صورت بی‌وقفه تصویربرداری را انجام دهد، و یا با بهره‌گیری از قابلیت Motion Detection تنها زمانی که جسم متحرکی را مشاهده می‌کند، تصویربرداری را آغاز کند.

همان‌طور که خودتان حدس می‌زنید در حالت دوم، مدت زمان حافظه دوربین مداربسته افزایش پیدا می‌کند و به اصطلاح، حافظه دستگاه دیرتر پر می‌شود. مخصوصا اگر دوربین مداربسته داخل منزل و یا در مکان‌های کم رفت‌وآمد نصب‌شده‌باشد.

تعداد فریم در ضبط

به صورت معمول هر یک ثانیه تصویربرداری زنده، از ۲۵ فریم تشکیل‌شده است. در نتیجه، تعداد فریم ضبط از دیگر عواملی است که تعیین می‌کند دوربین مداربسته تا چند روز فیلم‌ را در خود نگه‌داشته و ذخیره کند.

هرچه تعداد فریم‌های ضبط بیشتر باشد، هارددیسک زودتر پر می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از تنظیمات دستگاه DVR تعداد فریم‌‌ها را تغییر دهید تا به گونه‌ای از سرعت پُرشدن حافظه بکاهید. (مثلا تعداد را روی ۱۵فریم در هر ثانیه تنظیم کنید. )

کیفیت دوربین‌ها

تا به حال حجم عکس‌های یک دوربین فیلمبرداری حرفه‌ای را با حجم عکس‌هایی که با دوربین گوشی‌تان می‌گیرید مقایسه کرده‌اید؟ اگر این‌کار را انجام دهید خواهید دید که حجم عکس‌های دوربین حرفه‌ای به خاطر کیفیت بالاتر دوربین و عکس‌ها، بسیار بیشتر است.

 دوربین مداربسته نیز دقیقا به همین‌ شکل است. هرچه کیفیت و رزولوشن تصویر در دوربین مداربسته بیشتر باشد(HD,Full HD,…)، حجم تصاویر بالاتر بوده و حافظه دستگاه زودتر پر می‌شود. در نتیجه، مدت زمانی که دوربین تصاویر را در خود نگه‌می‌دارد، کاهش می‌یابد.

فرمول محاسبه‌ی فضای ذخیره‌سازی

علاقه‌دارید بدانید با توجه به نوع دوربین مداربسته و اینکه می‌خواهید تا چند روز فیلم را ذخیره کند، به چه ظرفیتی از حافظه نیاز دارید؟ پس طبق فرمول زیر عمل کنید.

((پهنای باند دوربین÷۸)×تعداد روزها×تعداد کل دوربین‌های مداربسته×۲۴×3600)÷1G

*راهنمای فرمول:

  • 1G را 1000000000 در نظر بگیرید
  • 3600 برای تبدیل از ثانیه به ساعت
  • ۲۴ برای تبدیل از ساعت به روز
  • عدد ۸ برای تبدیل بیت به بایت
  • بر اساس این فرمول فضای ذخیره‌سازی به GB(گیگابایت) به دست می‌آید.

برای مثال با وجود ده عدد دوربین با پهنای باند 2048 kbps و مدت زمان 30روز شما به چه مقدار فضای ذخیره‌سازی نیاز دارید؟

۳۰×۱۰×۲۴×3600 ×(2٫۰۴۸٫۰۰۰÷8) = 6.35ترابایت

چگونه می‌توان مدت ذخیره‌سازی فیلم را افزایش داد؟

برای تنظیم و افزایش مدت زمان ضبط دوربین مداربسته و فضای هارددیسک کارهای زیر را انجام دهید.

تنظیمات رزولوشن تصویر

البته که کیفیت و وضوح تصاویر در یک دوربین مداربسته اهمیت زیادی دارد. اما اگر می‌خواهید مدت زمان ضبط افزایش پیدا کند می‌توانید در مکان‌های کم‌اهمیت از دوربین‌هایی با رزولوشن پایین‌تر بهره ببرید.

قطع صدا در مکان‌های غیر ضروری

همان‌طور که در بلاگ«مهم‌ترین ویژگی‌های دوربین مداربسته» صحبت کردیم، قابلیت ضبط صدا و استفاده از میکروفون یکی از ویژگی‌های منحصربفرد دوربین مداربسته است که می‌تواند در تشخیص اتفاقات به ما کمک کند. اما از طرف دیگر، همین ویژگی باعث زودتر پُرشدن فضای هارددیسک می‌شود.

توصیه‌ ما این است که در فضاهای شلوغ که عملا تفکیک صداها از یکدیگر امکان‌پذیر نیست، این قابلیت دوربین را غیرفعال کنید تا به گونه‌ای مدت زمان ضبط فیلم را افزایش دهید.

بک‌آپ گرفتن از حافظه دوربین

 Backup گرفتن از تصاویر ضبط‌شده و انتقال آن‌ها به کامپیوتر نه تنها فضای هارددیسک و مدت‌زمان ذخیره تصاویر را افزایش می‌دهد، بلکه خطر پاک‌شدن و از دست‌رفتن فایل‌ها را از‌بین‌می‌برد.

کلام آخر

توجه به ظرفیت دوربین مداربسته اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. زیرا ممکن است مهم‌ترین اطلاعات شما با کمی سهل‌انگاری به سادگی از دست بروند. در این بلاگ ما با بررسی عوامل تأثیرگذار بر فضای ذخیره‌سازی دوربین، بیان کردیم که هر دوربین مداربسته تا چند روز فیلم‌ها را در خود نگه‌داشته و ذخیره می‌کند.

همچنین راهکارهایی برای افزایش فضای ذخیره‌سازی عنوان شد که می‌تواند به شما کمک کند. امیدوارم که به این نکات توجه کنید و برایتان مفید بوده‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *