دوربین مداربسته

اصلی‌‌ترین مشخصات دوربین مداربسته که باید بشناسید

اصلی‌‌ترین مشخصات دوربین مداربسته که باید بشناسید

دوربین مداربسته چه امکاناتی باید داشته باشد؟ این سوالی است که ذهن تمام افرادی که قصد خرید این دستگاه را دارند را مشغول می‌سازد.  البته من به شما حق می‌دهم، چرا که هزاران مدل و برند متفاوت از دوربین مداربسته در بازار موجود است و انتخاب بین آن‌ها کار دشواریست.

 به همین منظور ما تصمیم گرفتیم مقاله‌ای ترتیب بدهیم و نکات لازم برای خرید دوربین مداربسته و مهم‌ترین مشخصات این دستگاه را بیان کنیم‌. در این بین شما را با نحوه کار این دستگاه نیز آشنا خواهم‌کرد. توصیه می‌کنم جایی نروید و تا پایان این بلاگ با من همراه باشید.

نکات لازم برای خرید دوربین مداربسته باکیفیت

از اصلی‌ترین نکات لازم برای خرید دوربین مداربسته، این است که بدانید دوربین مداربسته چه امکاناتی باید داشته باشد و در واقع، مشخصات دوربین مداربسته چیست؟ در این بخش ده مورد از این ویژگی‌ها را برای شما نام می‌برم.

تناسب دوربین با شرایط آب و هوایی محل نصب

ویژگی‌های یک دوربین مداربسته می‌توانند با توجه به محل نصب آن متفاوت باشند. برای مثال، دوربین‌های که در فضای باز و خارج از خانه نصب می‌شوند باید نسبت به نفوذ آب و گرد و غبار مقاوم‌تر باشند. همچنین لازم است پیش از خرید دقت کنید که مقاومت هر دوربین در برابر دما چقدر است و آیا برای نصب در برابر تابش مستقیم نور آفتاب مناسب هست یا خیر.

قابلیت کنترل از راه دور

خودتان کلاه‌تان را قاضی کنید. به نظر شما یک دوربین مداربسته با قابلیت کنترل از راه دور کاربرد بیشتری دارد یا دستگاهی که تنها در محل می‌توانید فیلم‌های ضبط‌شده‌اش را تماشا کنید؟

از مهم‌ترین مشخصات یک دوربین مداربسته خوب، برخورداری از قابلیت کنترل از راه دور است. در این حالت با استفاده از اینترنت می‌توانید در هرکجای دنیا که باشید، محل کار و زندگی‌تان را تحت نظر بگیرید و شرایط فیلم‌برداری دوربین مداربسته را کنترل کنید‌‌.

اندازه‌ دستگاه از مهم‌ترین نکات لازم برای خرید دوربین مداربسته

توجه به اندازه‌ی دوربین یکی از اساسی‌ترین نکات خرید دوربین مداربسته است که باید به آن دقت کنید. امروزه این دستگاه‌ها در انواع سایزها تولید شده و دست شما را در انتخاب باز می‌گذارند.

اما چگونه می‌توان بهترین سایز دوربین را انتخاب کرد؟ درواقع، هدف شما از خرید این دستگاه می‌تواند شما را برای انتخاب سایز مناسب آن راهنمایی کند. برای مثال اگر قصد دارید مسئولیت‌پذیری پرستار کودک خود را زیرنظر بگیرید و یا شرایط اتاق کار خود را به صورت نامحسوس بررسی کنید، لازم است از دوربین‌های مداربسته کوچک و مخفی استفاده کنید.

اما برای نصب دوربین در فضای بیرون از خانه بهتر است از دوربین‌های بزرگ و مشهود بهره ببرید تا به نوعی سارقین را بترساند و آن‌ها را از دزدی بازدارد.

انعطاف‌پذیری دوربین

از دیگر نکاتی که پس از شنیدن سوال «دوربین مداربسته چه امکاناتی باید داشته باشد» به ذهنم خطور کرد، انعطاف پذیری دستگاه است. در حقیقت دوربین‌های مداربسته در دو نوع ثابت و گردان(PTZ) موجود هستند. دوربین‌های ثابت تنها همان نقطه‌ای که در دیدشان قرار گرفته را تصویربرداری می‌کنند.

اما دوربین‌های گردان قابلیت چرخش، بزرگنمایی تصویر و بالا و پایین‌شدن دارند. این‌گونه می‌توانند عملکرد بهتری برای فضاهای وسیع از خود نشان دهند. برای مثال استفاده از یک دوربین گردان در وسط یک آمفی‌تئاتر بزرگ، بهتر از به‌کارگیری چند دوربین ثابت در همان مکان است.

شناسایی حرکت

شناسایی حرکت از دیگر ویژگی‌های قابل تحسینی است که یک دوربین مداربسته باکیفیت باید داشته‌باشد‌. این ویژگی باعث می‌شود که دوربین به محض مشاهده‌ی هرگونه حرکت روی آن زوم کرده و فیلمبرداری را آغاز کند.

وضوح و کیفیت تصاویر

کیفیت و وضوح بالای تصاویر ضبط‌شده توسط دوربین مداربسته، از هرچیزی مهم‌تر است. زیرا در غیر این‌صورت شما تنها اشباحی را می‌بینید که از منزل‌تان دزدی می‌کنند، اما قادر به شناسایی چهره‌شان نیستید.

دوربین‌های مداربسته می‌توانند تصاویر را به صورت رنگی یا سیاه وسفید ضبط کنند که البته قیمت دستگاه‌هایی با تصویربرداری رنگی بالاتر است. اما سیاه و سفید بودن تصاویر ربطی به کیفیت پایین آن‌ها ندارد و لازم است پیش از خرید حتما این مورد را بررسی کنید.

برخورداری از میکروفون و سیستم ضبط صدا

در گذشته کمتر دوربینی با این قابلیت مشاهده می‌شد. اما امروزه این ویژگی به یکی از پرطرفدارترین مشخصات دوربین مداربسته تبدیل‌شده و در اکثر مدل‌ها دیده می‌شود. برخورداری از سیستم ضبط‌ صدا در دوربین مداربسته کمک می‌کند تا صداهای محیط را ضبط و به خوبی بر محیط تسلط داشته‌باشید.

البته توصیه‌ی ما این است که برای مکان‌های شلوغ و پر رفت‌وآمد خارج از خانه، از این قابلیت استفاده نکنید. زیرا سود چندانی نخواهدداشت.

دید در شب

از آن‌جایی که سارقین معمولا از تاریکی هوا استفاده کرده و تصمیم به سرقت می‌گیرند، بهتر است دوربین مداربسته از قابلیت دید در شب برخوردار باشد. این دستگاه‌ها با استفاده از تابش اشعه مادون‌قرمز در تاریکی شب هم فیلم‌های باکیفیتی را ثبت می‌کنند. البته برخی از آن‌ها بدون اشعه این کار را انجام می‌دهند که قیمت بالاتری دارند.

زاویه دید دستگاه

اگر کسی از شما پرسید که یک‌ دوربین مداربسته خوب چه امکاناتی باید داشته باشد؟ حتما زاویه‌دید مناسب را جزو گزینه‌هایتان نام ببرید.

دوربین‌ها با زوایای دید مختلف به فروش می‌رسند که از بهترین آن‌ها می‌توان به دوربین‌هایی با زاویه دید ۱۸۰درجه و ۳۶۰درجه اشاره کرد. این محصولات نسبت به دوربین‌های معمولی کیفیت تصویر بالاتری داشته و منطقه‌ی وسیع‌تری را پوشش می‌دهند.

 برای مثال هر دوربین با زاویه‌دید ۱۸۰درجه می‌تواند به جای ۴ دوربین مداربسته معمولی کاربرد داشته‌باشد. در نتیجه از لحاظ قیمت هم خرید آن‌ها به صرفه‌تر است.

قیمت مناسب

یک دوربین مداربسته باکیفیت با مشخصات عالی و ویژگی‌هایی که گفته‌شد اگر قیمت مناسبی هم داشته‌باشد، معجزه‌ای است که نباید آن را از دست بدهید! درواقع قیمت هر دوربین مداربسته با توجه به ویژگی‌ها و برند آن بالا و پایین می‌شود. شما باید ابتدا هدف خود از خرید این دستگاه را مشخص کنید. سپس با توجه به نوع دوربین و ویژگی‌های مدنظرتان، بودجه را کناربگذارید.

اگر به دنبال یک دوربین مداربسته با عملکرد عالی و قیمت مناسب هستید حتما به سایت چشم‌آنلاین مراجعه کرده و مدل‌های مختلف دوربین مداربسته را بررسی کنید.

مشخصات دوربین مداربسته باکیفیت

دوربین مداربسته چگونه کار می‌کند

حال شما به خوبی می‌دانید که دوربین مداربسته چه امکاناتی باید داشته باشد و نکات لازم برای خرید آن چیست. در نتیجه وقت آن رسیده که به این سوال همیشگی‌تان پاسخ دهم که دوربین مداربسته چگونه کار می‌کند؟

هر دوربین مداربسته از چهار بخش اصلی تشکیل‌شده است:

  • دوربین
  • لنز
  • مانیتور
  • دستگاه ضبط و ذخیره تصاویر

بخش دوربین دقیقا مانند یک دوربین فیلم‌برداری معمولی با استفاده از لنز، حوادث و اتفاقات را فیلم‌برداری می‌کند‌. سپس آن‌ها را به مانیتور فرستاده و از آن‌جا به دستگاه ذخیره یا همان DVR فرستاده می‌شوند تا شما بتوانید در آن قسمت تصاویر را مدیریت کنید.

هر دوربین مداربسته به یک موتور نیز مجهز است که باعث می‌شود دوربین روی اشیای حرکت‌کننده زوم کند. اساس کار تمام دوربین‌های مداربسته به همین شکل است. حال این روند می‌تواند با توجه به مدل دستگاه و ویژگی‌های آن تغییرات کوچکی داشته‌باشد.

اگر می‌خواهید در مورد دستگاه ذخیره دوربین مداربسته اطلاعات بیشتری داشته‌باشید کلیک کنید.

سخن پایانی
دوربین مداربسته چه امکاناتی باید داشته‌باشد و نکات لازم برای خرید آن چیست؟ در این بلاگ با بررسی مشخصات دوربین مداربسته به این دو سوال پاسخ داده و نحوه کار دوربین را بررسی کردیم. اگر هنوز هم سوالی در این مورد ذهن‌تان را مشغول کرده می‌توانید با کارشناسان چشم‌آنلاین بهترین فروشگاه خرید دوربین مداربسته تماس گرفته و از آن‌ها بپرسید.
به نظر شما کدامیک از مشخصات گفته‌شده برای دوربین مداربسته کاربردی‌تر هستند؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *