دوربین مداربسته

مشکلات متداول دوربین مداربسته، علت و راه حل آن ها

مشکلات متداول دوربین مداربسته، علت و راه حل آن ها

دوربین مداربسته یکی از تجهیزاتی است که با هدف افزایش امنیت محیط، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله با ضبط تصاویر از زوایای مختلف و به اصطلاح با زیر نظر گرفتن محیط مورد نظر، امنیت آن را افزایش می‌دهد. در نتیجه مطمئنا باید به صورت 24 ساعته فعال باشد و کار ضبط تصاویر را انجام دهد وگرنه هیچ تاثیری بر امنیت محیط نخواهد داشت!

از طرفی دوربین مداربسته نیز مثل تمام لوازم الکترونیکی ممکن است خراب شود. در این زمان عملیات ضبط تصاویر توسط آن مطمئنا دچار اختلال خواهد شد. در نتیجه شما باید ابتدا علت کار نکردن دوربین مداربسته را بیابید و سپس به دنبال راهی برای رفع این مشکل باشید.  

ما در این مقاله چند مورد از خرابی های متداول دوربین های مداربسته، علت و راه های رفع آن ها را بررسی کرده ایم. پس اگر سیستم دوربین مداربسته شما دچار مشکل شده، با ما همراه باشید تا بدانید علت آن چیست و چطور باید این مشکل را رفع کنید.

1.     قطع یا سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته

مشکلات تصویر دوربین مداربسته یکی از عمده مشکلاتی است که بسیاری از افراد با آن مواجه می‌شوند و از قضا یافتن علت آن هم کمی زمانبر است!

همانطور که می‌دانید دوربین های مداربسته به واسطه کابل به دستگاه DVR و در صورت نیاز به دیدن تصاویر به مانیتور متصل می‌شوند. حالا اگر این کابل ها از یک نقطه قطع شده باشند، عملیات انتقال تصویر با مشکل مواجه خواهد شد و در نتیجه مانیتور تصویر سیاه نمایش خواهد داد و فیلم های ذخیره شده در دستگاه ضبط کننده هم سیاه خواهند بود.

سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته می‌تواند یک مشکل دیگر هم داشته باشد و آن هم این که دوربین از کار افتاده باشد. البته در این حالت یحتمل فقط تصویر مربوط به همان دوربین روی مانیتور، سیاه خواهد بود. مگر این که کل آداپتور یا سیستم مرکزی دوربین ها از کار افتاده و باعث قطع شدن تمام دوربین های مداربسته شده باشد.

2.     دوربین مداربسته ضبط نمی‌کند

بالاتر علت قطع شدن انتقال تصویر را گفتیم اما گاها دوربین تصاویر را اصلا ضبط نمی‌کند که بخواهد آن ها را به دستگاه ضبط کننده بفرستد و در مانیتور نمایش دهد. یا مثلا تصاویر ضبط شده توسط آن پشت سر هم نیستند و به طور کلی مشکل دارند.

در این مواقع به احتمال زیاد تنظیمات ضبط دوربین مداربسته شما روی حالت موشن یا زمانبندی قرار دارد و به همین خاطر فقط وقتی حرکت ها را تشخیص می‌دهد، یا فقط در همان بازه زمانی مشخص شروع به ضبط تصاویر می‌کند. این حالت برای مواقعی کاربرد دارد که مثلا شما مسافرت هستید و کسی در خانه نیست. تنظیمات دوربین مداربسته را روی حالت موشن یا زمانبندی قرار می‌دهید تا هم از بابت امنیت خانه مطمئن باشید و هم این که حافظه دوربین با تصاویر غیر ضرور پر نشود!

3.     چشمک زدن دوربین مداربسته

چشمک زدن دوربین مداربسته باعث قطع و وصل شدن تصاویر یا اُفت کیفیت آن ها می‌شود. در نتیجه جزو مشکلات مهم دوربین های مداربسته است و باید سریعا رفع شود.

توجه داشته باشید که علت چشمک زدن دوربین مداربسته می‌تواند قطعی یا خرابی کابل ها (کابل هایی که کار برق رسانی به دوربین را برعهده دارند و کابل هایی که دوربین را به DVR متصل کرده اند)، مشکلات و نوسانات برق و یا قدیمی بودن مدل دوربین باشد.

حالا اگر این موارد را بررسی کردید و متوجه شدید که هیچ کدام از آن ها مشکل ندارند، باید به سراغ مانیتور بروید! چون ممکن است مانیتور شما مشکل پرش تصویر داشته باشد و به همین خاطر تصاویر دوربین را به شکل درست نمایش ندهد.

4.     قطع و وصل شدن دوربین مداربسته در شب

فرض کنید وقتی محل کارتان را تعطیل می‌کنید، دوربین مداربسته کاملا سالم باشد ولی فردا که مجددا به آنجا برمی‌گردید متوجه شوید که در طول شب، دوربین ها هیچ تصویری ضبط نکرده اند یا تصاویر آن ها قطع و وصل شده است. این موضوع قطعا یکی از موضوعات چالش برانگیز برای شما خواهد بود. چون در طول شب که شما در آن مکان حضور ندارید، دوربین باید با ضبط تصاویر، امنیت آنجا را تامین کند و اگر غیر این باشد مطمئنا وجود آن هیچ فایده‌ای نخواهد داشت!

حالا شما برای یافتن علت قطع و وصل شدن دوربین مداربسته در شب ابتدا موارد گفته شده در بخش های قبل را بررسی کنید. اگر همه موارد گفته شده سالم بودند، از یک فرد متخصص بخواهید تا میزان جریان مصرفی دوربین را در روز و شب تنظیم کند. زیرا بیشتر دوربین های مداربسته در روز و شب جریان مصرفی یکسانی ندارند و متاسفانه بعضی از نصاب ها این مورد را نمی‌دانند یا رعایت نمی‌کنند. همین موضوع هم باعث اختلال در عملکرد دوربین در شب می‌شود.

مورد بعدی درباره قطع و وصل شدن دوربین مداربسته در شب ممکن است تکنولوژی مادون قرمز آن باشد. با وجود این تکنولوژی، دوربین فقط زمانی که امواج مادون قرمز دریافت کند شروع به ضبط تصویر می‌کند. امواج مادون قرمز هم که فقط از انسان ها و حیوانات ساطع می‌شوند! در مقاله “دوربین مداربسته مادون قرمز چیست؟” بیشتر در این باره بخوانید.

5.     ذخیره نشدن تصاویر دوربین مداربسته

چرا دوربین مداربسته ذخیره نمی‌کند؟! این یکی از سوالات متداول درباره دوربین های مداربسته است که می‌تواند علل مختلف داشته باشد. پر شدن حافظه یا همان هارد دستگاه ضبط کننده، اصلی‌ترین دلیل ذخیره نشدن تصاویر است. در این حالت شما می‌توانید در صورت نیاز، تصاویر را به فلش مموری منتقل کنید یا این که با پاک کردن تصاویر ذخیره شده روی هارد دستگاه DVR، حافظه را برای ضبط تصاویر جدید آزاد کنید. البته می‌توانید تنظیمات لازم را روی دستگاه اعمال کنید تا از فواصل زمانی مشخص، تصاویر ضبط شده به طور خودکار پاک شوند.

و اما دومین علت ذخیره نشدن تصاویر دوربین مداربسته ممکن است خرابی هارد باشد. در این صورت شما باید دستگاه را نزد تعمیرکار ببرید تا هارد را تعمیر یا تعویض کند.

راه اندازی مجدد دوربین مداربسته؛ حلال تمام مشکلات

حتما بارها برایتان پیش آمده که گوشی موبایل یا سیستم کامپیوترتان با مشکل مواجه شده و با ریست کردن آن، از شر این مشکل خلاص شده اید. مشکلات دوربین مداربسته نیز در بسیاری از مواقع با ریست کردن حل می‌شود. چرا که با انجام این کار شما تمامی تنظیمات اعمال شده را به حالت اولیه باز می‌گردانید و همچنین هیستوری دوربین را پاک می‌کنید و همین کارها باعث بهبود عملکرد دوربین می‌شود.

البته راه اندازی مجدد دوربین مداربسته و ریست کردن آن معمولا برای رفع مشکلات مربوط به ضبط تصاویر تجویز می‌شود. یعنی اگر دوربین مداربسته شما مشکل ضبط دارد ما پیشنهاد می‌کنیم ابتدا به دنبال علت ضبط نکردن دوربین مداربسته در اتصالات و دستگاه DVR باشید و سپس در صورت نبود مشکل در آن ها، اقدام به راه اندازی مجدد دستگاه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به بررسی علت کار نکردن دوربین مداربسته و مشکلات گوناگون این دوربین ها بپردازیم و به سوالات پرتکرار شما عزیزان مانند این که چرا دوربین مداربسته ضبط نمی‌کند؟ چرا تصاویر دوربین مداربسته ذخیره نمی‌شوند؟ و … پاسخ دهیم.

ما در مجموعه چشم آنلاین تمامی دوربین های مداربسته ایرانی و خارجی را همراه با گارانتی معتبر تقدیم شما می‌کنیم و خدمات پس از فروش داریم. پس می‌توانید با خیال راحت هر مدل دوربین مداربسته که نیاز دارید را از فروشگاه ما خریداری کنید. برای اطلاع از قیمت و خرید دوربین مداربسته، کافیست به بخش فروشگاهی سایت ما مراجعه نمایید و در صورت نیاز به مشاوره نیز از طریق راه های ارتباطی در نظر گرفته شده با کارشناسان چشم آنلاین ارتباط برقرار نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *