دوربین مداربسته

دوربین مداربسته ضد آب چیست و چه کاربردی دارد؟

دوربین مداربسته ضد آب چیست و چه کاربردی دارد؟

دوربین مداربسته ضدآب مخصوص افرادی است که قصد دارند دوربین را در فضای بیرون از خانه نصب کنند و نگرانند مبادا بارش باران و برف، دستگاه‌شان را از کار بیندازد. اگر این نگرانی شما را هم آزار می‌دهد حتما این بلاگ را تا آخر مطالعه کنید. زیرا قصد داریم در مورد چاره‌ی کار شما، یعنی دوربین مداربسته ضد آب با هم صحبت کنیم.

دوربین مداربسته ضدآب چیست؟

دوربین‌‌های مداربسته ضد آب که با نام دوربین Waterproof نیز شناخته می‌شوند نسلی از دوربین‌های مداربسته هستند که به دلیل مقاومت بدنه‌شان در برابر نفوذ آب پرطرفدارند. این محصولات بر اساس استاندارد بدنه و میزان مقاومت‌شان در برابر آب دسته‌بندی می‌شوند. به همین دلیل است که دوربین‌های مداربسته ضد آب قیمت‌های متفاوتی دارند.

جالب است بدانید که هیچ دوربینی صددرصد ضدآب نیست ولی مقاومت بالاتر برخی از آن‌ها، جای حرف دارد.

جنس بدنه دوربین مداربسته ضدآب

یکی از نکاتی که به شما کمک می‌کند تشخیص دهید دوربین مداربسته ضد آب چیست، کسب اطلاعات در مورد جنس بدنه آن‌هاست.

حتما انتظار دارید که این محصولات از جنس خاصی ساخته‌شده باشند. اما اینطور نیست و درواقع روکش بدنه‌ی این دوربین هاست که قابلیت ضدآب را ایجاد می‌کند. بدنه‌ی این دستگاه‌ها می‌تواند فلزی و یا پلاستیکی باشد.

اگر قصد دارید دوربین مداربسته ضد آب ارزان‌تری را خریداری کنید بهتر است به سراغ انواع پلاستیکی بروید.

منظور از IP در این دوربین‌ها چیست؟

IP مخفف عبارت Ingress Protection  و به معنای محافظت در برابر نفوذ آب و گردوغبار است که توسط کمیته بین‌المللی IEC منتشر شده و کدگذاری شده‌است. در واقع با بررسی این کد، شما می‌توانید میزان مقاومت دوربین مداربسته در برابر نفوذ آب را بررسی کنید. معمولا دوربین‌های ضد آب دارای کد IP65 به بالا هستند.

بررسی کد IP در دوربین مداربسته ضدآب

معمولا در کنار IP دو یا سه رقم می‌آید که میزان مقاومت هر محصول را به ما نشان می‌دهند. عدد اول معمولا نشان‌دهنده‌ی مقاومت محصول در برابر جامدات(مانند گرد و غبار) است که مقدار آن از صفر تا ۶ تغییر می‌یابد.

 عدد دوم بیانگر مقاومت محصول در برابر مایعات مانند بارش باران بوده و مقدار آن از صفر تا ۸ است. و عدد سوم، مقاومت دستگاه در برابر عوامل مکانیکی را به ما نشان می‌دهد.

اما چگونه می‌توان مقاومت یک دوربین مداربسته در برابر آب را بر اساس این کد سنجید؟ برای این‌کار به جدول زیر دقت کنید.

اگر دومین رقم کدIP به صورت زیر باشدمیزان مقاومت در برابر نفوذ آب
صفردوربین ضدآب نیست
1دوربین در برابر ریزش عمودی قطرات آب مصون است.
2مقاومت در برابر قطرات آب با زاویه بارش 15درجه
3مقاومت در برابر آب با زاویه بارش 60درجه
4مقاومت در برابر ریزش آب با هر زاویه و از هر جهت
5مقاومت در برابر ریزش آب با فشار، با هر زاویه و از هر جهت
6مقاومت در برابر ریزش آب با فشار زیاد، با هر زاویه و از هر جهت
7مقاومت در برابر غوطه‌ور شدن در آب به صورت موقت
8مقاومت کامل در برابر ریزش آب و غوطه‌ور شدن

کاربرد دوربین مداربسته ضدآب

اما این دوربین‌ها چه کاربردی دارند؟ همان‌طور که پیش از این اشاره‌ای داشتیم، این دوربین‌ها برای نصب در فضای بیرون از خانه مناسب هستند. بارش برف و باران نمی‌تواند کیفیت ضبط این دوربین‌ها را تغییر دهد یا آن‌ها را خراب کند. مخصوصا برای شهرهای شمال کشور که همه‌روزه شاهد ریزش باران هستند واجب است که از این دوربین‌ها استفاده کنند.

چگونه می‌توان از صحت مقاومت دوربین در برابر آب مطمئن شد؟

اگر دوربین مداربسته‌ی شما IP66 به بالا دارد می‌توانید به صورت زیر ضدآب بودن آن را بررسی کنید:

  • ابتدا قسمت پشتی آن که به سقف یا دیوار متصل‌شده است را بپوشانید.
  • سپس با استفاده از پمپ آب با فشار زیاد، آب را از جهات مختلف به سطح دوربین بپاشید. اگر میزان IP دوربین صحت داشته‌باشد در این صورت نباید مشکلی برایش ایجاد شود.

کلام پایانی

اگر از من می‌شنوید بهتر است برای نصب دوربین مداربسته در خارج از خانه، از دوربین‌های مداربسته ضدآب ارزان و باکیفیت استفاده کنید. زیرا بارش برف و باران این دوربین‌ها را تحت تأثیر قرار نداده و مدت طولانی‌تری عمر می‌کنند.

 در این بلاگ بیان کردیم که دوربین مداربسته ضدآب چیست، چه کاربردی دارد و میزان مقاومت آن در برابر آب چگونه سنجیده می‌شود. اگر قصد دارید این محصولات را با قیمت مناسب‌تر و کیفیت عالی تهیه کنید به سایت چشم‌آنلاین مراجعه کرده و خرید خود را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *