آموزشی چشم آنلاین, دوربین مداربسته

تشخیص حرکت (Motion Detection) در دوربین مداربسته

تشخیص حرکت Motion Detection در دوربین مداربسته

دوربین مداربسته یکی از پرکاربردترین تجهیزات امنیتی به شمار می‌رود و نصب آن اولین فکری است که به محض صحبت درباره افزایش امنیت یک مکان، به ذهن افراد می‌رسد! دوربین های مداربسته جدید به تکنولوژی های بسیار پیشرفته مجهز هستند و به همین دلیل هم است که می‌توانند به تنهایی و بدون تجهیزات امنیتی دیگر، خانه و محل کار شما را به محیطی امن تبدیل کنند. فناوری تشخیص حرکت یا همان Motion Detection یکی از همین تکنولوژی های بروز و پیشرفته است که امروزه در اکثر دوربین های مداربسته، وجود دارد.

اگر قبلا راجع به تکنولوژی تشخیص حرکت در دوربین مداربسته چیزی نشنیده اید و درباره مزایا و معایب آن چیزی نمی‌دانید، کافیست ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

منظور از Motion Detection یا فناوری تشخیص حرکت چیست؟

فناوری تشخیص حرکت همانطور که از نامش پیداست، نوعی تکنولوژی در دوربین های مداربسته است که باعث می‌شود دوربین، هر نوع تغییر در کادر تصویر را تشخیص دهد و از آن لحظه شروع به ضبط تصاویر کند. توجه داشته باشید که این فناوری فقط مختص حرکت موجودات زنده نیست و بسته به میزان حساسیت آن، هر نوع تغییر و حرکت در کادر را دربر می‌گیرد!

عملکرد فناوری Motion Detection در دوربین مداربسته به چه شکل است؟

همه دوربین های مداربسته که به فناوری Motion Detection مجهز شده اند به یکی از دو روش زیر، حرکت را تشخیص می‌دهند؛

1.     تشخیص حرکت با آنالیز تصاویر

تشخیص حرکت با آنالیز تصویر را می‌توان ابتکار برند هایک ویژن دانست! این مدل دوربین های مداربسته در اصل به یک هوش مصنوعی در قالب یک نرم افزار مجهز شده اند که قادر است پیکسل های تصاویر را از فواصل زمانی کوتاه، آنالیز کند. حالا اگر جسمی وارد کادر تصویر شود مسلما باعث ایجاد تغییر در این پیکسل ها می‌شود و هوش مصنوعی دوربین، این تغییر پیکسل ها را تشخیص می‌دهد.

نرم افزار مذکور که تصاویر ثبت شده توسط دوربین مداربسته را آنالیز و تغییرات آن ها را تشخیص می‌دهد، روی دستگاه DVR نصب می‌شود. ولی شما می‌توانید آن را فقط برای بعضی از دوربین هایی که به دستگاه متصل هستند فعال کنید.

2.     تشخیص حرکت با مادون قرمز

دسته دوم از دوربین های مداربسته که از تکنولوژی Motion Detection پشتیبانی می‌کنند به فناوری مادون قرمز مجهز هستند و از این طریق حرکت موجودات جاندار را تشخیص می‌دهند. بیشتر دوربین های مداربسته خانگی یا مدل هایی که در فروشگاه ها و مغازه ها نصب می‌شوند از همین طریق، حرکت را تشخیص می‌دهند.

✅ فناوری مادون قرمز در تمام دوربین های مداربسته با قابلیت دید در شب، وجود دارد. منتهی شما برای این که بتوانید در طول روز و در مکان هایی که از نور کافی برخوردار هستند هم از آن بهره‌مند شوید، باید حتما قابلیت تشخیص حرکت آن را فعال کنید.

مزایای استفاده از دوربین های مداربسته مجهز به فناوری تشخیص حرکت

دوربین های مداربسته که به تکنولوژی Motion Detection مجهز شده اند، مزایایی نسبت به دوربین های مداربسته معمولی دارند. از مهمترین مزایا و برتری های این دوربین های مداربسته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

عدم نیاز به چک کردن مداوم تصاویر توسط نیروی انسانی

در تمام ادارات و مکان های عمومی و در بعضی از مجتمع های مسکونی، اتاق مخصوصی با تعدادی مانیتور وجود دارد که تصاویر دوربین های مداربسته را نمایش می‌دهند و فردی در آنجا، به صورت مداوم این تصاویر را چک می‌کند.

اگر دوربین مداربسته به تکنولوژی تشخیص حرکت مجهز باشد، دیگر نیازی به این تشکیلات و نیروی انسانی نخواهد بود! چون دوربین با هوش مصنوعی که دارد کار انسان را انجام می‌دهد و در صورت تشخیص حرکت، از طریق روش هایی که از قبل در حافظه‌اش تعریف شده اند، اعلام هشدار می‌کند.

اشغال نشدن حافظه با تصاویر غیر ضروری

پر شدن حافظه دوربین مداربسته با تصاویر غیر ضرور و به اصطلاح خودمان تصاویر بیخود، یکی از مشکلاتی است که تقریبا همه افراد با آن مواجه اند! ولی در دوربین های مداربسته مجهز به فناوری Motion Detection دیگر چنین مشکلی وجود نخواهد داشت. چون این دوربین ها فقط زمانی شروع به ضبط و ذخیره تصاویر می‌کنند که حرکت و تغییرات را تشخیص دهند. به عبارت دیگر از لحظه ورود جسم متحرک به کادر تصویر و تا زمان خروج آن از کادر، تصاویر را ضبط می‌کنند.

کارایی و ایمنی بیشتر

دوربین های مداربسته Motion Detection نسبت به دوربین های مداربسته معمولی، ایمنی بیشتری دارند. چرا که این مدل دوربین ها، علی الخصوص مدل های پیشرفته‌تر آن ها، طوری طراحی شده اند که با تشخیص حرکت و همزمان با شروع به ضبط تصاویر، از طریق آژیر یا ارسال پیام و … اعلام هشدار می‌کنند. در حالی که دوربین های مداربسته معمولی اصلا چنین ویژگی و قابلیتی ندارند!

بسیاری از مشتریان چشم آنلاین بجای خرید دوربین مداربسته معمولی و خرید دزدگیر اماکن، یک دوربین مداربسته Motion Detection خریداری می‌کنند و به این ترتیب با یک تیر دو نشان می‌زنند. زیرا این دوربین ها بخش عمده‌ای از کار دزدگیر اماکن را انجام می‌دهند.

خطا در تشخیص حرکت؛ تنها عیب دوربین های مداربسته Motion Detection

فرقی ندارد فناوری تشخیص حرکت در دوربین مداربسته از کدام نوع باشد، در هر حالت ممکن است خطاهایی داشته باشد! خطاهای مربوط به این فناوری در دوربین های مداربسته در اصل همان تشخیص اشتباه در حرکت است. به طور مثال با ورود یک پشه یا مگس یا حیوانات دیگر در کادر تصویر دوربین، هوش مصنوعی دوربین مداربسته فعال شده و هشدار می‌دهد. چون به هر حال حیوانات هم اشعه مادون قرمز ساطع می‌کنند و از طرفی ورود آن ها به محوطه مشخص شده باعث ایجاد تغییراتی در پیکسل های تصویر دوربین مداربسته می‌شود.

شما برای کاهش این خطا در دوربین مداربسته می‌توانید حساسیت تشخیص حرکت آن را کاهش دهید تا نسبت به حشرات و حیوانات کوچک واکنش نشان ندهد. یا می‌توانید با نصب PIR دوربین در نقطه‌ای که در معرض عبور حیوانات نیست، این خطا را کمتر کنید. ولی آنچه غیر قابل انکار است این که در هر صورت امکان دارد دوربین از هر چند وقت یکبار، دچار این خطا شود!

تنظیمات فعال کردن قابلیت تشخیص حرکت دوربین مداربسته

شما برای فعالسازی قابلیت موشن دتکتور دوربین مداربسته، هم می‌توانید از طریق خود دوربین اقدام کنید و هم از طریق نرم افزار نصب شده روی گوشی موبایل‌تان که با آن دوربین را کنترل می‌کنید. فعالسازی این قابلیت در دوربین تشخیص حرکت انسان شامل مراحل زیر است؛

  1. کلیک راست بر روی مانیتور متصل به دوربین و انتخاب گزینه Main Menu
  2. انتخاب گزینه Record Conf
  3. فعالسازی تیک گزینه Detect و کلیک بر روی گزینه OK

حالا برای تنظیمات ضبط و آلارم باید مجددا از منوی اصلی، وارد صفحه Motion Detect شوید. این مورد در هر دوربین متفاوت است. فقط توجه داشته باشید که میزان حساسیت تشخیص حرکت در تنظیمات که با نام Sensivity نشان داده می‌شود، نباید درصد بالایی داشته باشد. چون در این صورت نسبت به تغییرات کوچک هم حساسیت نشان خواهد داد و مطمئنا این اصلا خوب نیست!

✅ بهتر است میزان حساسیت را روی 50% تنظیم کنید. در این صورت با ورود سوژه بزرگ مثل انسان، فناوری تشخیص حرکت فعال خواهد شد.

سخن پایانی

در حال حاضر بیشتر دوربین های مداربسته به فناوری تشخیص حرکت مجهز هستند. ولی با این حال بهتر است در زمان خرید دوربین مداربسته از فروشنده سوال کنید که آیا این دوربین به تکنولوژی  Motion Detection مجهز شده یا خیر. یا این که در میان ویژگی ها و مشخصات فنی درج شده بر روی جعبه یا کاتالوگ آن به دنبال این اصطلاح باشید.

نکته بعدی این که فناوری تشخیص حرکت در دوربین مداربسته باعث افزایش قیمت این وسیله می‌شود. به همین خاطر هم ما در فروشگاه چشم آنلاین به مشتریانی که می‌خواهند دوربین مداربسته قیمت مناسب بخرند، این مدل دوربین ها را زیاد پیشنهاد نمی‌کنیم!

و در آخر این را هم در نظر داشته باشید که دوربین های مداربسته مجهز به فناوری Motion Detection بیشتر در مکان های خاص مثل طلا فروشی ها، بانک ها یا خانه ها و ویلاهایی که در بیشتر مواقع هیچکس در آن ها سکونت ندارد و … نصب می‌شود و برای خانه ها و فروشگاه های معمولی زیاد کاربرد ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *