آموزشی چشم آنلاین, دزدگیر

طریقه نصب مگنت با سیم دزدگیر

طریقه نصب مگنت با سیم دزدگیر در چشم آنلاین

طریقه نصب مگنت با سیم دزدگیر آنقدرها هم که فکر می‌کنید سخت نیست. هرچند که بدون شک نصب مگنت دزدگیر بدون سیم کار ساده‌تری‌ست. در این بلاگ شما را با نکات و نحوه نصب مگنت سیمی دزدگیر اماکن و انواع بدون سیم آن آشنا می‌کنیم تا زیر و بم آن را به خوبی یاد بگیرید.

مگنت دزدگیر چیست؟

مگنت دزدگیر درواقع یک سنسور فوق‌العاده است که به عنوان یکی از تجهیزات دزدگیر اماکن تهیه‌شده و روی درب یا پنجره نصب می‌شود. مگنت دزدگیر از دو بخش تشکیل می‌شود. یک بخش آهنربایی(که معمولا روی بخش متحرک در یا پنجره نصب می‌شود) و یک برد الکترونیکی(که معمولا روی بخش ثابت مانند چارچوب در نصب می‌شود). فاصله‌ی بین این دو بخش باید همواره کمتر از یک سانتی‌متر باشد. در نتیجه زمانی که شما آن‌ها را روی دو‌ لنگه‌ی درب یا پنجره نصب می‌کنید، به محض باز شدن درب یا پنجره ، این دو بخش از هم فاصله می‌گیرند و آژیر به صدا درمی‌آید.

 مگنت‌ها به صورت باسیم یا بدون سیم به فروش می‌رسند که تنها تفاوت آن‌ها در نحوه‌ی نصب‌شان است. در ادامه طریقه نصب مگنت با سیم دزدگیر و مگنت بیسیم دزدگیر اماکن را به شما خواهم آموخت.

روش نصب مگنت سیمی و بدون سیم دزدگیر

برای نصب مگنت سیمی یا بدون سیم ابتدا باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید به چه روشی آن را روی محل موردنظر نصب کنید. سپس مکان مناسب برای نصب را انتخاب کنید.

معمولا برای نصب مگنت‌ها از دو روش بهره می‌گیرند:

 • نصب توسط میخ و پیچ
 • نصب با استفاده از چسب قوی

اما کدامیک از این روش‌ها بهتر است؟

هرکدام از این دو روش مزایا و نقاط ضعفی دارند. بهتر است ابتدا با نقاط قوت و ضعف هرکدام آشنا شوید و سپس، یکی از آن‌ها را برای نصب مگنت دزدگیر کلاسیک انتخاب کنید.

نصب مگنت با پیچ و میخ

اگر می‌خواهید یک روش کاملا مستحکم و بادوام برای نصب مگنت انتخاب کنید باید به سراغ نصب با میخ و پیچ بروید. البته باید عواقب آن را هم بپذیرید. اینکه میخ‌زدن به دیوار می‌تواند ظاهر منزل‌تان را کمی نامرتب نشان دهد. یا اینکه اگر قصد داشتید تغییری در محل نصب اتخاذ کنید و به هر دلیلی مگنت را از جا دربیاورید، جای میخ‌ها تا ابد همان‌جا می‌ماند و مانند خاری در چشم‌تان فرو می‌رود.

طریقه نصب مگنت سیمی یا بیسیم دزدگیر با چسب

استفاده ازچسب برای نصب مگنت به مراتب ساده‌تر از میخ است و ظاهر دیوار را هم خراب نمی‌کند. اما بسته به نوع چسب می‌تواند برایتان دردسر ایجاد کند. مثلا بعد از گذشت چندین‌سال، از روی دیوار کنده شود،یا آنقدر محکم باشد که اگر می‌خواستید جای آن را تغییر دهید اصلا از روی دیوار کنده نشود. ولی با تمام این تفاسیر معمولا استفاده از چسب برای نصب مگنت طرفداران بیشتری دارد.

راه‌اندازی مگنت سیمی و بدون سیم دزدگیر چگونه انجام می‌شود؟

برای راه‌اندازی مگنت‌های سیمی باید سیم‌کشی  انجام شود. به این صورت که مگنت از طریق دو رشته سیم به سیستم محافظتی دزدگیر متصل می‌شود. اما انواع بی‌سیم به سادگی و بدون نیاز به سیم‌کشی در محل موردنظر نصب می‌شوند و از طریق فرستادن سیگنال به دزدگیر، اعلام خطر می‌کنند.

ازآن‌جایی که نصب و راه‌اندازی مگنت سیمی کمی دشوارتر است، در ادامه در مورد آن توضیحاتی خواهیم داد:

روش راه‌اندازی مگنت سیمی

 قبل از هرچیز مکان مناسب برای نصب مگنت را انتخاب کرده و دفترچه راهنما را جلوی روی‌تان باز کنید تا از آن کمک بگیریم. زیرا کوچکترین اشتباه در این مرحله می‌تواند دردسرساز باشد.

حال باید مگنت را به پنل مرکزی متصل کنیم.

برای اینکار طبق مراحل زیر عمل کنید:

 • ابتدا باید پنل مرکزی را آماده‌ی اتصال به مگنت کنیم.
 • کانکتورهای com و nc که با نام «تیغه بسته رله چشمی» شناخته می‌شوند را به تمام سنسورهای دزدگیر متصل کنید.
 • در مدار هر زون دزدگیر یک حلقه‌ی بسته ایجاد کنید و به این‌صورت، سایر زون‌ها را در حالت Normal Close قرار دهید. (هر دزدگیر شامل ۴ تا ۶ زون است. درواقع زون‌ها پل ارتباطی بین سنسور و دستگاه هستند. )
 • حال، وقت آن رسیده که کابل‌کشی و نصب مگنت انجام شود.
 • برای اتصال هر مگنت به پنل مرکزی به 2 رشته سیم نیاز داریم. دو تا از سیم‌ها برای بار مثبت و منفی و تغذیه ۱۲ ولت استفاده نمی‌شوند و دو رشته سیم دیگر، برای اتصال کانکتورهای com و nc به ترمینال زون بهره‌گیری می‌شود‌.
 • با توجه به این نکات می‌توانید سیم‌کشی را انجام دهید. دقت کنید که روش کلی کابل‌کشی در هر مکان به همین صورت است. اما مدل مگنت، می‌توانید تغییراتی در این روش ایجاد کند.

برای یک نصب درست به نکات زیر دقت کنید

 • به محل نصب مگنت دقت کنید و سنسور را در جهت اشتباهی نصب نکنید. وگرنه ممکن است در عملکرد آن اختلال ایجاد شود و در صورت لزوم، هشدار ندهد. یا اینکه در بدترین مواقع و بدون هیچ علامت خطری شروع به آژیرکشیدن کند.
 • فرقی ندارد که مگنت با سیم خریده باشید یا مگنت بیسیم دزدگیر کلاسیک. اگر قصد دارید آن‌ها را با چسب به محل موردنظر متصل کنید ابتدا آن‌جا را به خوبی تمیز کنید تا هیچگونه آلودگی، گرد و غبار یا چربی روی آن ننشسته باشد. در غیر اینصورت سنسور به خوبی متصل نمی‌شود و چسب پس ازمدتی از روی دیوار کنده می‌شود.
 • نصب مگنت بی‌سیم در کنار سایر وسایل بی‌سیم و فرکانسی اشتباه است. چرا که همه‌ی این دستگاه‌ها با فرستادن سیگنال به سیستم اصلی کار می‌کنند و اگر مگنت با یکی دیگر از لوازم هم‌فرکانس باشد، در عملکرد آن اختلال ایجاد می‌شود.
 • نکته‌ی دیگری که در رابطه با طریقه نصب مگنت با سیم یا بی‌سیم دزدگیر باید بدانید این است که به هیچ‌وجه آن‌ها را روبروی کولر، کنار بخاری یا مکان‌های گرم نصب نکنید. زیرا عملکردشان مختل می‌شود. بهترین منطقه برای نصب مگنت، جایی است که هوای معتدلی داشته‌باشد.
 • اگر مگنت دزدگیر شما سیمی است پیشنهاد میکنم تمام سیم‌ها را در داکت قرار دهید تا از آسیب‌دیدن در امان بمانند. همچنین بهتر است پس کابل‌کشی، سیم‌ها را از سمت پنل اصلی چک کنید و مطمئن شوید که اتصالی نداشته‌باشند و بدرستی بسته‌شده باشند.
 • توجه داشته باشید که مگنت سیمی دزدگیر بهتر است نزدیک به پنل مرکزی نصب شود تا مجبور نباشید برای خرید سیم و کابل‌کشی هزینه‌ی زیادی بپردازید. سیم‌کشی اصولی نیز هرچه مسیر کوتاه‌تری داشته باشد، بهتر است. اما مگنت‌‌ بی‌سیم را می‌توانید با توجه به شرایط، در فواصل مختلفی نصب کنید. البته این نکته را هم در نظر بگیرید که سنسور بدون سیم، هرچه به پنل اصلی نزدیکتر باشد احتمال خطایش کمتر می‌شود.
 • مگنت دزدگیر را در معرض تابش نور خورشید نصب نکنید.
 • از مهم‌ترین نکات در طریقه نصب مگنت با سیم دزدگیر، این است که به استاندارد بودن کابل‌ها و تناسب آن‌ها با نوع مگنت دقت کنید و آن‌ها را از جای معتبری خریداری کنید. همچنین هنگام نصب از محکم‌بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید‌.

تست عملکرد مگنت پس از نصب

اگر نظر مرا می‌خواهید حتما عملکرد مگنت را پس از نصب تست کنید تا از صحیح‌بودن آن مطمئن شوید. تست مگنت دقیقا به اندازه‌ی نصب آن اهمیت دارد. زیرا ممکن است سنسور به درستی نصب نشده‌‌باشد و درست زمانی که به دزدگیر نیاز دارید عمل نکند.

نحوه تست مگنت بسیار ساده است. کافیست آن را فعال کنید و سپس، درب یا پنجره‌ای که سنسور به آن متصل است را باز کنید. اگر دزدگیر آژیر کشید و اعلام خطر کرد یعنی همه‌چیز به درستی نصب شده‌است.

جمعبندی

طریقه نصب مگنت با سیم دزدگیر تفاوت زیادی با مگنت دزدگیر بدون سیم ندارد. کافیست نکاتی که در این مقاله بیان شد را رعایت کنید و از یک تکنسین حرفه‌ای کمک بخواهید تا در عرض چند ثانیه، مگنت سیمی یا بدون سیم دزدگیر را برایتان نصب کند.

فراموش نکنید که اگر هر سوالی داشتید فروشگاه چشم‌آنلاین و کارشناسان آن در کنار شما هستند. اگر تجربیاتی هم در زمینه نصب مگنت دزدگیر دارید خوشحال می‌شویم با ما درمیان بگذارید.

سوالات متداول:

 1. مگنت بیسیم کلاسیک یا کلاسیک پالس چیست؟

کلاسیک پالس یک سنسور بدون سیم آهنربایی است که روی در یا پنجره نصب می‌شود و به محض باز شدن آن‌ها آژیر می‌کشد‌.

2. مگنت‌های بدون سیم هر چندوقت یک‌بار نیاز به تعویض باتری دارند؟

طول عمر باتری دستگاه به میزان تعداد دفعاتی که مگنت عمل کرده‌است، بستگی دارد. اما معمولا باتری‌ها تا یک‌سال دوام می‌آورند.

3. مگنت دزدگیر بخریم یا چشمی‌های مادون قرمز؟

هردوی این‌ها برای تأمین امنیت اماکن لازم و ضروری‌اند. مگنت از این لحاظ که به محض باز شدن درب و پیش از ورود افراد به خانه، اعلام خطر می‌کند می‌تواند یک انتخاب عالی برای افزایش امنیت منزل باشد.

 

2 نظر در “طریقه نصب مگنت با سیم دزدگیر

 1. ایمان گفت:

  مهندس جان مگنت ۲ رشته سیم نیاز دارد نه ۴ تا .بعد مگنت نیاز به اتصال منبع تغذیه AUX ندارد اصلا.

  1. پشتیبانی 2 گفت:

   ممنونم از دقت شما و تصحیح شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *