آموزشی چشم آنلاین, دوربین مداربسته

علل نویز در دوربین مداربسته و روش های رفع آن

علل نویز در دوربین مداربسته و روش های رفع آن

دوربین های مداربسته نیز مانند تمام لوازم دیجیتالی صوتی و تصویری دیگر ممکن است بنابه دلایل گوناگون دچار نویز شوند. منتهی این تجهیزات با هدف ضبط تصاویر محیط مورد استفاده قرار می‌گیرند. در نتیجه نویز تصویر آن ها باید فورا علت یابی و رفع شود، چون در غیر این صورت کارایی آن ها عملا صفر خواهد بود! بسیاری از افراد برای رفع نویز تصویر دوربین مداربسته دست به دامن افراد متخصص می‌شوند. بعضی های دیگر نیز خودشان به دنبال علت این مشکل و رفع آن می‌گردند.

ما در این مقاله دلایل نویز در تصویر دوربین مداربسته را بیان کرده ایم. با شناسایی این دلایل و رفع آن ها، مشکل اصلی شما نیز حل خواهد شد! پس اگر با مشکل نویز در دوربین مداربسته مواجه شده اید، این مقاله چشم آنلاین را از دست ندهید.

انواع نویز در تصویر دوربین مداربسته

نویز تصویر در دوربین های مداربسته غالبا به دو شکل نمایان می‌شود؛

·        نویز الکترونیکی

تابحال شده آنتن تلویزیون شما از مسیر اصلی خارج و تصویر تلویزیون شما دچار برفک شود؟! نویز الکترونیکی دوربین مداربسته نیز دقیقا به همین شکل است. این نوع نویز تصویر که عمده دلایل آن نور ناکافی، تقویت بیش از حد سیگنال یا پایین بودن کیفیت دوربین مداربسته است باعث ایجاد نقاط سفید یا رنگی روی تصویر شده و وضوح تصویر را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

·        نویز الکترومغناطیسی

نویز الکترومغناطیسی از دیگر انواع نویز تصویر در دوربین های مداربسته است که به شکل خطوط یا امواج رنگی نشان داده می‌شود. تعداد این خطوط بسته به نوع مشکل ممکن است کم یا زیاد باشد و در صورت زیاد بودن، کل صفحه نمایش را دربر گرفته و مانع از نمایش تصاویر دوربین مداربسته می‌شوند.

دلایل نویز در تصویر دوربین مدار بسته

هر کدام از انواع نویز تصویر دوربین مداربسته می‌توانند دلایل مختلفی داشته باشند. شما هم برای رفع مشکل نویز تصویر، مطمئنا باید علت آن را بیابید و رفع کنید! در بسیاری از مواقع علت این مشکل و روش حل آن خیلی ساده است ولی خب ممکن است حتی به ذهن شما هم خطور نکند.

در زیر لیستی از دلایل نویز در تصویر دوربین مداربسته را مشاهده می‌کنید؛

1.     تاریک یا کم نور بودن محیط

مجهز نبودن دوربین مداربسته به قابلیت دید در شب و یا عدم فعالسازی آن به این معناست که دوربین مورد نظر فقط می‌تواند تصاویر محیط های روشن را ضبط کند. بنابراین اگر آن را در محیط کم نور یا تاریک نصب کنید، به احتمال زیاد با مشکل نویز الکترونیکی در تصویر مواجه شوید.

راه حل

برای حل این مشکل، همانطور که احتمالا خودتان هم حدس می‌زنید، می‌بایست نور محیط را افزایش دهید یا اگر دوربین مداربسته قابلیت دید در شب دارد، آن را فعال کنید. اگر بعد از انجام این کارها باز هم مشکل حل نشد، بهتر است دوربین مداربسته را با دوربین های دارای کیفیت و چیپ تصویر بالا جایگزین کنید. دوربین های دارای کیفیت تصویر بالا، حتی در محیط های کم نور نیز تصاویر باکیفیت و بدون نویز ضبط می‌کنند.

2.     طولانی بودن فاصله دوربین مداربسته از دستگاه DVR / NVR

طولانی شدن فاصله دوربین مداربسته از دستگاه ذخیره، از دیگر عواملی است که می‌تواند باعث ایجاد نویز در تصویر شود. چون زیاد بودن فاصله این دو دستگاه از یکدیگر، به معنای استفاده از کابل طولانی‌تر است و این موضوع نیز تاثیر مستقیم بر روی کیفیت تصویر دارد.

راه حل

ما در فروشگاه چشم آنلاین به مشتریانمان استفاده از کابل RG59 را برای رفع این مشکل، پیشنهاد می‌کنیم. این کابل ها بهترین گزینه برای مسافت های طولانی (تا 500 متر) هستند و به هیچ وجه باعث افت کیفیت تصویر و ایجاد نویز در آن نمی‌شوند.

3.     مناسب نبودن محل نصب دوربین مداربسته

شناسایی نقاط مناسب نصب دوربین مداربسته نکته مهمی است که عدم رعایت آن مساویست با کاهش کیفیت و ایجاد نویز الکترونیکی در تصویر! نقاط کم نور یا خیلی پرنور، نقاطی که در معرض حرارت مستقیم قرار دارند و … هرگز برای نصب دوربین مداربسته مناسب نخواهند بود.

راه حل

نقاط مناسب نصب دوربین مداربسته در آن محیط را شناسایی و دوربین ها را در این نقاط نصب کنید! معمولا نصابان حرفه‌ای بهترین نقاط و محل های نصب دوربین را می‌شناسند. البته ما هم در مقاله “بهترین محل برای نصب دوربین مداربسته در منزل کجاست؟” در این باره مفصلا صحبت کرده ایم.

سخن پایانی

در این مقاله چند مورد از دلایل نویز در تصویر دوربین مداربسته را بیان کردیم و به سوال چطور نویز تصویر دوربین مداربسته را رفع کنیم نیز پاسخ دادیم. این موارد اصلی‌ترین عیوبی هستند که ممکن است علت ایجاد نویز در تصویر دوربین مداربسته باشند! اگر چنانچه تمام این موارد را بررسی کردید و متوجه شدید که ایراد به وجود آمده به هیچکدام از آن ها ارتباط ندارد، حتما از فردی متخصص کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *