آموزشی چشم آنلاین, دوربین مداربسته

آموزش اتصال دوربین مداربسته به مانیتور و تلویزیون

آموزش اتصال دوربین مداربسته به مانیتور و تلویزیون

دوربین‌های مداربسته معمولا به عنوان تجهیزاتی کاربردی برای افزایش امنیت یا نظارت بر محیط‌ها و اماکن مختلف شناخته می‌شوند. در برخی از اماکن و مجتمع‌های حساس علاوه‌بر نظارت، نیاز داریم که تصاویر ضبط‌شده را ذخیره کنیم تا در صورت بروز مشکل بتوان از اطلاعات آن استفاده کرد. اما در برخی از موارد ما به ذخیره تصاویر ضبط‌شده توسط دوربین‌های مداربسته نیازی نداریم و هدف ما صرفا نظارت بر یک محیط مشخص است.

در چنین مواقعی روش‌های ساده‌ای برای اتصال دوربین مداربسته به مانیتور یا تلویزیون وجود دارد که در این مطلب قصد داریم شما را با تجهیزات مورد نیاز و روش‌های انجام این کار آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

روش صحیح اتصال دوربین مداربسته به مانیتور چیست؟

اولین نکته‌ای که برای اتصال دوربین مداربسته به مانیتور باید به آن توجه کنید، این است که، نوع سیستم در انتخاب روش نصب تاثیرگذار است.
به عنوان مثال، شما نمی‌توانید دوربین‌های مداربسته آنالوگ را بدون کمک DVR و به صورت مستقیم به مانیتور متصل کنید. از این رو برای متصل کردن دوربین‌های مداربسته به مانیتور یا کامپیوتر معمولا از کارت یا دستگاه DVR استفاده می‌شود.

برای متصل کردن دوربین مداربسته به مانیتور باید مراحل مشخصی را پشت سر بگذارید که عبارتند از:

 • مرحله اول: روشن کردن کارت DVR دوربین مداربسته و وارد شدن به منوی دستگاه از طریق مانیتور.
 • مرحله دوم: وارد شدن به قسمت تنظیمات دستگاه (Configuration) و تنظیم IP دستگاه در قسمت Network؛ توجه داشته باشید که رنج آدرس با رنج شبکه اصلی برابر باشد و آدرس مورد نظر با آدرس سایر تجهیزات یکسان نباشد.
 • مرحله سوم: اتصال مستقیم دستگاه DVR به کامپیوتر با استفاده از یک کابل شبکه.
 • مرحله چهارم: ورود به مرورگر کامپیوتر و وارد کردن آدرس IP تعیین‌شده برای دستگاه DVR در قسمت جستجو.
 • مرحله پنجم: وارد کردن نام کاربری و رمز عبور DVR در پنجره‌ای که پس از جستجوی IP دستگاه برای شما باز می‌شود.
 • مرحله ششم: در صورتی که با انجام مراحل فوق موفق به دریافت تصاویر نشوید، پیغامی در پایین صفحه نمایشگر برای شما ارسال می‌شود که از شما ActiveX دوربین مداربسته را می‌خواهد.
 • مرحله هفتم: پس از کلیک بر روی پیغام و دریافت و نصب ActiveX می‌توانید صفحه مرورگر مانیتور خود را refresh کرده و تصاویر را دریافت کنید. در اینجا مراحل اتصال دوربین مداربسته به مانیتور با موفقیت به پایان می‌رسد.

مهم‌ترین ویژگی‌ یک مانیتور و دوربین تحت شبکه

شما برای اتصال دوربین مداربسته تحت شکبه به مانیتورف باید در گام اول به بررسی ورودی‌های مانیتور بپردازید. زیرا در صورتی که مانیتور شما دارای ورودی LAN نباشد، امکان اتصال دوربین مداربسته به مانیتور وجود نخواهد داشت. در نتیجه پس از اطمینان حاصل کردن از وجود ورودی LAN به سراغ متصل کردن دوربین‌های مداربسته به مانیتور خود بروید. همچنین توجه داشته باشید که دوربین شما باید از قابلیت P2P برخوردار باشد تا بتوانید آن را به کمک نرم‌افزار‌های مناسب به مانیتور متصل کنید.

روش‌های مختلف اتصال دوربین‌های آنالوگ به تلویزیون

پس از بررسی مراحل اتصال دوربین مداربسته به مانیتور، نوبت به معرفی روش‌های مختلف برای متصل کردن دوربین‌های مداربسته به تلویزیون می‌رسد. زیرا یکی از پرسش‌های متداولی که برای بسیاری از افراد به وجود می‌آید، این است که چطور دوربین مداربسته را به تلویزیون وصل کنم؟

برای پاسخ به این سوال، باید بدانیم که دوربین‌های مداربسته آنالوگ پیشرفته‌ برای ثبت تصاویر از از فناوری‌های AHD، HD-CVI و HD-TVI استفاده می‌کنند که باعث افزایش وضوح تصاویر می‌شوند. این دوربین‌ها را نمی‌توان به صورت مستقیم به تلویزیون‌های معمولی متصل کرد. اما اگر قصد دارید که دوربین‌های مداربسته خود را بدون هیچ دردسری به تلویزیون‌های معمولی متصل کنید، می‌توانید از دوربین‌های آنالوگ CVBS استفاده کنید که در دسترس و بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند. درادامه به معرفی سه روش ساده برای اتصال دوربین مداربسته آنالوگ به تلویزیون می‌پردازیم.

اتصال دوربین مداربسته به تلویزیون بدون DVR

همان‌طور که برای اتصال دوربین مداربسته به مانیتور به تجهیزات خاصی نیاز داشتیم، برای متصل کردن دوربین‌های آنالوگ به تلویزیون بدون DVR نیز به تجهیزاتی مانند فیش BNC به RCA، کابل RCA، آداپتور دوربین مداربسته مناسب و یک تلویزیون دارای درگاه RCA نیاز داریم.

پس از تهیه تجهیزات مورد نیاز، نوبت به نصب دوربین‌های مداربسته آنالوگ در نقاط مورد نظر می‌رسد. شما می‌توانید برای نصب دوربین‌های مداربسته از نیروهای متخصص فعال در این زمینه کمک بگیرید. پس از انتخاب نقاط مورد نظر و نصب دوربین‌ها، شما باید جهت تامین انرژی آداپتور را به دوربین‌های مداربسته متصل کنید. یکی از نکاتی که در هنگام خرید دوربین مداربسته باید به آن توجه داشته باشید، وجود آداپتور در پکیج دوربین آنالوگ است.

پس از تکمیل مراحل نصب و اتصال آداپتور به دوربین‌ها، برای اتصال دوربین مداربسته آنالوگ به تلویزیون به سراغ استفاده از مبدل BNC به RCA می‌رویم. توجه داشته باشید که سر RCA این مبدل باید به درگاه موجود بر روی تلویزیون و سر BNC آن به سیستم دوربین مداربسته متصل شود. سپس می‌توانید با روشن کردن تلویزیون و انتخاب ورودی AV تصاویر دوربین مداربسته را مشاهده کنید.

چگونه دوربین‌های تحت شبکه را به تلویزیون متصل کنیم؟

همان‌طور که می‌دانید، دوربین‌های مداربسته تحت شبکه به دو نوع باسیم و بیسیم تقسیم می‌شوند. نوع دیگری از دوربین‌های مداربسته که می‌توان آن‌ها را به تلویزیون متصل کرد، دوربین‌های بیسیم هستند. در این روش، شما برای اتصال دوربین مداربسته به مانیتور یا تلویزیون به یک مودم و کابل شبکه مناسب نیاز دارید. مراحل اتصال دوربین‌های بیسیم به تلویزیون عبارتند از:

 • نصب دوربین‌های مداربسته در نقطه مناسب
 • متصل کردن آداپتور به دوربین‌ها
 • متصل شدن دوربین‌های مداربسته به مودم
 • متصل کردن مودم به دستگاه DVR یا NVR به کمک کابل شبکه مناسب
 • اتصال دستگاه ضبط‌کننده دوربین مداربسته به تلویزیون به کمک یک کابل HDMI

اتصال دوربین‌های آنالوگ HD به مانیتور و تلویزیون

همان‌طور که اشاره کردیم، نمی‌توان دوربین‌های مداربسته‌ای را که از فناوری‌های AHD، HD-CVI و HD-TVI  استفاده می‌کنند، به صورت مستقیم به تلویزیون متصل کرد. در این حالت شما برای اتصال دوربین مداربسته به مانیتور یا تلویزیون به تجهیزات دیگری مانند کابل کواکسیال و کابل HDMI نیاز دارید. بنابراین حتما باید اطمینان حاصل کنید که تلویزیون شما دارای ورودی HDMI باشد.

در این روش پس از نصب دوربین در نقاط مورد نظر، شما باید به کمک کابل کواکسیال و کابل HDMI دوربین‌های مداربسته را به مانیتور یا تلویزیون متصل کنید. برای این منظور کابل کواکسیال به دوربین مداربسته و کابل HDMI به ورودی مانیتور یا تلویزیون متصل می‌شود. همچنین شما برای متصل کردن این دو کابل به یکدیگر باید از یک مبدل مناسب مانند SDI-CR1 استفاده کنید. در مرحله آخر می‌توانید مانیتور یا تلویزیون را روشن کرده و از طریق ورودی HDMI تصاویر دوربین‌های مداربسته HD را دریافت کنید.

اتصال دوربین مداربسته به مانیتور برای حفظ امنیت اماکن مختلف

امروزه در بسیاری از مجتمع‌های مسکونی، تجاری و اداری برای حفظ موارد امنیتی و نظارت بر محیط از انواع دوربین‌های مداربسته آنالوگ و تحت شبکه استفاده می‌کنند. شما برای اتصال دوربین مداربسته به مانیتور و تلویزیون به تجهیزاتی مانند انواع مبدل، کابل شبکه، آداپتور و … نیاز دارید.

توجه داشته باشید که معمولا برای متصل کردن دوربین مداربسته به تلویزیون از دوربین‌های مداربسته آنالوگ CVBS استفاده می‌شود. زیرا مراحل نصب و اتصال این دوربین‌ها به تلویزیون نسبت به سایر دوربین‌ها ساده‌تر است. همچنین در صورت عدم آشنایی با روش صحیح نصب و راه‌اندازی دوربین مداربسته و چگونگی اتصال آن‌ها به مانیتور یا تلویزیون حتما از تکنسین‌های باتجربه و حرفه‌ای فعال در این زمینه کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *