آموزشی چشم آنلاین, دوربین مداربسته

تشخیص ورود غیر مجاز Intrusion Detection در دوربین مدار بسته هایک ویژن چیست؟

تشخیص ورود غیر مجاز Intrusion Detection در دوربین مدار بسته هایک ویژن چیست؟
قابلیت تشخیص نفوذ، سیستمی است که برای شناسایی ورود غیر مجاز به یک ساختمان یا منطقه طراحی شده است. از این سیستم ها در مکان های تجاری، صنعتی و نظامی برای محافظت در برابر سرقت، خرابکاری یا ورود غیر مجاز افراد استفاده می شود، معمولا این سیستم ها اطلاعات مربوط به رویداد های رخ داده را ثبت کرده، و مدیران اماکن را از وقایع مهم با خبر می کنند. از جمله مزایای وجود این سیستم در اماکن مختلف می توان به موارد زیر اشاره نمود:
  • شناسایی مشکلات با استفاده از سیاست های امنیتی
  • مستند سازی تهدیدات موجود
  • جلوگیری از نقض قوانین امنیتی
با ادغام سیستم های تشخیص نفوذ با سیستم های نظارت تصویری مدار بسته، امکان ضبط خودکار فعالیت های مزاحمین و خرابکاران فرآهم شده است. همچنین با اتصال این فناوری به سیستم های ضد سرقت مانند قفل شدن خودکار درب ها می توان امکان کنترل دسترسی بیشتری را برای افراد مختلف فرآهم نمود.

نحوه عملکرد سیستم تشخیص نفوذ

قابلیت تشخیص نفوذ یکی از مجموعه ویژگی های هوشمند دوربین های مداربسته تحت شبکه است. اگر فردی وارد منطقه غیر مجازی که به وسیله پارامترهای مجازی در نرم افزار از پیش تعریف شده است شود، دوربین به طور خودکار این رویداد را تشخیص داده و با به کار انداختن سیستم های آلارم اطلاع رسانی می کند. نحوه عملکرد آن بدین شکل است که با استفاده از الگوریتم های تعریف شده در سیستم نرم افزاری خود به تجزیه و تحلیل جزء به جزء ابعاد و ویژگی های ظاهری سوژه می پردازد این امر تا حدود زیادی دقت عملیات را بالا برده و مانع از ایجاد آلارم های کاذب (False alarm) می گردد.

مراحل فعالسازی

روش استفاده از این قابلیت در چند مرحله زیر شرح داده شده است: بر روی چک باکس Enable Intrusion Detection کلیک کنید
  1. تعیین محدوده: بر روی Draw Area کلیک کرده و محدوده دلخواه را با کشیدن یک باکس مستطیلی فرضی تعریف و مشخص می نماییم. دقت کنید که در هنگام کشیدن این باکس مستطیلی انتهای خطوط به کاملا وصل شوند. در دوربین های سری اسمارت امکان پوشش ۴ منطقه به طور همزمان وجود دارد. برای پاک کردن مستطیلی که کشیده اید می توانید بر روی گزینه Clear کلیک کنید. همچنین پارامتر های هر منطقه می تواند به صورت جداگانه تعریف شود.
  2. آستانه زمانی (Threshold): حال نوبت به تنظیمات منطقه مورد نظر می رسد پس از مشخص نمودن محدوده دلخواه نوبت به تنظیم آستانه زمانی یا Threshold است. منظور از آستانه یا Threshold در واقع مدت زمانی است که جهت به صدا در آمدن آلارم ها پس از ورود سوژه نفوذی نیاز است. دامنه آستانه زمانی می تواند از ۰ تا ۱۰ ثانیه باشد. اگر این عدد را بر روی صفر بگذارید بلافاصله پس از ورود سوژه به محدوده آلارم به صدا در می آید.
  3. میزان حساسیت (Sensivity): مفهوم دیگری که در تنظیمات تشخیص نفوذ وجود دارد مفهوم حساسیت یا Sensivity است که می تواند از ۰ تا ۱۰۰ درصد باشد. مقادیر مربوط به آن ابعاد سوژه را در مقایسه با منطقه مورد نظر تحلیل و بررسی می نماید. بدین ترتیب تنها ورود سوژه هایی با ابعاد مشخص و از پیش تعیین شده منجر به به صدا در آمدن سیستم های آلارم می گردد.
  4. تعیین میزان درصد ابعاد سوژه: این گزینه تعیین می کند که چه میزانی از سوژه که منطقه مورد نظر را اشغال می کند باعث فعال شدن آلارم ها می شود. مقدار این پارامتر در محدوده ۱۰۰-۱ است. برای مثال اگر عدد آن را بر روی ۵۰% با وارد شدن نیمی از سوژه به منطقه آلارم ها به صدا در می آیند.

تفاوت بین تشخیص نفوذ و تشخیص حرکت (Motion Detection)

قابلیت تشخیص حرکت می تواند سوژه های متحرک را در منطقه تعریف شده تشخیص دهد و اقدام لازم را در ابطه با آن انجام دهد برای مثال عملیات ضبط را شروع کند و یا آلارم ها را به صدا در آورد در این روش برای اینکه سوژه مورد نظر به درستی تشخیص داده شود و از آلارم های کاذب جلوگیری شود بسته به مکان مورد نظر می توان از تنظیمات عادی یا پیشرفته استفاده نمود. اما در قابلیت تشخیص نفوذ، ورود غیر مجاز به منطقه مورد نظر مد نظر است و در صورت نفوذ سوژه به آن آلارم ها به صدا در می آیند. در قابلیت تشخیص نفوذ زمانی که طول می کشد تا ورود سوژه به منطقه مورد نظر تشخیص داده شود و نسبت به آن اقدامی صورت گیرد (برای مثال فعال شدن زنگ های هشدار) بسیار مهم است

چگونه از وقوع آلارم های کاذب جلوگیری نمائیم؟

یکی از مشکلاتی که در استفاده از این قابلیت وجود دارد این است که گهگاه در زمان فعال بودن آن به اشتباه آلارم های کاذب ارسال می کند برای جلوگیری از این مسئله باید ۴ پارامتر را در نظر بگیرید: ۱٫ منطقه مورد نظر ۲٫ آستانه زمانی (بین تشخیص و اقدام) ۳٫ میزان حساسیت ۴٫ ابعاد سوژه های مختلفی که برای نرم افزار تعریف می شوند در بررسی که انجام شده بین تصاویری که به درستی تشخیص داده شده اند و آنهایی که آلارم کاذب داشتند می بایست یک نکته مهم را در نظر گرفت و آن تعیین ابعاد دقیق سوژه (به صورت درصد) است. برای مثال اگر درصد را بسیار کم در نظر بگیرید آلارم های مربوط به ورود سگ و گربه و … را نیز دریافت می کنید. همچنین نسبت ابعاد سوژه به ابعاد منطقه مورد نظر نیز مهم است و باید توجه داشت که درصدی که برای ابعاد سوژه انتخاب کرده اید چه میزان از محدوده مورد نظر را اشغال می کند. نکته دیگری که در بررسی ها مشخص شد آلارم های کاذبی است که بر اثر عوامل دیگر مانند نور چراغ ماشین ها یا رد شدن حشرات ایجاد می شوند که در حد کمتر از یک ثانیه اتفاق می افتند. پس آستانه زمانی را نباید بسیار پایین در نظر گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *