آموزشی چشم آنلاین, دوربین مداربسته

روش‌های نگهداری و افزایش طول عمر دوربین مداربسته

روش‌های نگهداری و افزایش طول عمر دوربین مداربسته

دوربین مداربسته یک نگهبان همواره هشیار و بیدار است که در بالابردن امنیت اماکن و جلوگیری از سرقت، نقش بسیار پررنگی دارد. اما همین دستگاه نیز اگر به خوبی مراقبت نشود پس از مدتی خراب شده و هزینه‌های زیادی برای تعمیر و یا خرید یک دوربین مداربسته جدید روی دست‌تان می‌گذارد.

اما جایی برای نگرانی نیست! در این بلاگ شما را با ساده‌ترین و در عین حال مؤثرترین راه‌های نگهداری از دوربین مداربسته آشنا خواهیم کرد که باعث می‌شوند دوربین شما تا سال‌های متمادی دوام داشته و به خوبی کار کند. پیشنهاد می‌کنم تا پایان این بلاگ با من همراه باشید و از نکات گفته‌شده یادداشت‌برداری کنید.

۶ راه نگهداری از دوربین مداربسته

1.    پاک‌سازی و ‌تمیزکردن لنزهای دوربین

به نظر شما اگر شیشه‌های عینک کثیف و یا خراش‌خورده باشد، فرد می‌تواند به درستی تصاویر را ببیند و تشخیص دهد؟ قطعا خیر. لنز دوربین مداربسته نیز به مثابه‌ی چشمان آن است که اگر تمیز نباشند تصاویری تار و بی‌کیفیت را ثبت می‌کنند.

 به همین دلیل لازم است همواره در پاک و تمیز کردن آن‌ها از هر گونه گرد و غبار، لکه و… بکوشیم و مراقب باشیم که لنزها از شاخه درختان، ضربات فیزیکی و … آسیب ندیده و خراشیده نشده‌باشند. در غیر این‌صورت باید تعویض شوند.

برای تمیزکردن لنزها نیز بهتر است از پارچه مخصوص لنز استفاده کنیم تا آسیب نبینند.

2.    بررسی دوره‌ای دوربین مداربسته

دومین کاری که می‌توانید برای مراقبت و نگهداری از این محصولات حساس انجام دهید، این است که به صورت دوره‌ای مثلا هر شش ماه یک‌بار تمامی اتصالات، دستگاه‌ها و دوربین‌های مداربسته را چک و بررسی کنید. به همین منظور می‌توانید مشکلات را پیش از حاد شدن رفع کنید.

برای مثال منابع تغذیه را بررسی کنید و درصورت برخورداری دوربین از باتری پشتیبان، باتری‌ها را شارژ کنید. توجه کنید که اتصالات دچار زنگ‌زدگی، خوردگی و یا پوسیدگی نشده باشند و در صورت لزوم آن‌ها را تعویض کنید.

 همچنین دقت کنید که شرایط محیطی و آب و هوایی تأثیر منفی روی عملکرد دوربین نگذاشته و دوربین دچار زنگ‌زدگی نشده باشد.

3.    بررسی اثر لرزش روی دوربین‌ها

جااب است بدانید که لرزش می‌تواند به دوربین و اتصالات آن آسیب بزند. ممکن است شما متوجه نباشید اما پس از مدتی دوربین مداربسته بر اثر لرزش یا ضربه، تغییر جهت داده‌باشد. در این حالت نمی‌توان از دستگاه انتظار داشت که تصاویر را با کیفیت و زاویه‌ی مناسب ثبت کند.

به همین دلیل بهتر است ابتدا پس از نصب دوربین، دستگاه و محل نصب آن را به آرامی تکان دهید تا از محکم‌بودن و لرزش نداشتن آن‌ها مطمئن شوید. همچنین هرازگاهی دوربین و محل نصب آن را بررسی کنید تا بر اثر لرزش، اتصالات شل نشده و موقعیت دوربین تغییری نکرده‌باشد.

4.    بررسی کابل‌ها

یکی دیگر از راه‌های نگهداری از دوربین مداربسته بررسی کابل‌ها در فواصل زمانی منظم است.  ابتدا دقت کنید که کابل‌ها از کیفیت مناسبی برخوردار بوده و نویز نداشته‌باشند. سپس اتصالات را بررسی کنید که شل نشده‌ و دچار قطعی نشده باشند.

 در غیر این‌صورت در انتقال برق و تصویر اختلال ایجاد کرده و در نهایت ممکن است به دستگاه آسیب برسانند.البته تنها مشکل کابل‌ها شل‌شدن اتصالات آن‌ها نیست. این محصولات می‌توانند دچار ساییدگی شده و یا خوراک موجودات و جوندگانی مانند موش‌ها شوند.

به همین دلیل بهتر است بدنه‌ی آن‌ها را مخصوصا کابل‌های انتقال تصویر و اتصال به مانیتور و دستگاه DVR را از لحاظ پارگی، خراشیدگی، سایش و… بررسی نمایید تا در صورت لزوم تعویض شوند.

5.    توجه به محل نصب دوربین در فضای بیرون

گاهی اوقات هنگام نصب دوربین در فضای بیرون از خانه، شرایط و موقعیت نصب عالی و بدون هیچ مشکلی است. اما پس از مدتی ممکن است گیاهان رشد کنند و شاخ و برگ درختان و بوته‌ها جلوی دید دوربین را بگیرند. یا اینکه پرندگان در محدوده دید دوربین لانه بسازند.

به همین خاطر لازم است هرازچندگاهی محل نصب دوربین را بررسی کنید و تمام چیزهایی که می‌توانند به دوربین آسیب زده و یا جلوی دید آن را بگیرند، حذف کنید.

6.    بررسی دستگاه ذخیره‌ساز و ظرفیت هارددیسک

همان‌طور که می‌دانید دستگاه ذخیره‌ساز دوربین مداربسته اهمیت فوق‌العاده‌ای در ثبت تصاویر دارد. به همین منظور لازم است به صورت دوره‌ای دستگاه ذخیره‌ساز را از نظر نحوه ثبت تصاویر، تاریخ و زمان تصویربرداری، عملکرد فن، تصاویر بازپخش و… بررسی کنید. همچنین به صورت مرتب دستگاه را با بهره‌گیری از یک پارچه تمیز، پاک‌سازی کرده و از یک فرد متخصص بخواهید تا آن را برای‌تان سرویس کند.

همچنین به صورت مرتب دستگاه را با بهره‌گیری از یک پارچه تمیز، پاک‌سازی کرده و از یک فرد متخصص بخواهید تا آن را برای‌تان سرویس کند.

یکی دیگر از راه‌های نگهداری از دوربین مداربسته توجه به ظرفیت و فضای هارددیسک است. زیرا در صورتی که ظرفیت آن اشباع شده و شما متوجه نشده باشید، تصاویر جدید ثبت نشده و دوربین مداربسته عملا بی‌استفاده خواهد ماند.

 به همین دلیل بهتر است هرازگاهی فیلم‌های ذخیره‌شده روی هارد را به رایانه‌ی خود انتقال داده و هارددیسک را تخلیه کنید. همچنین تنظیمات روی دستگاه ذخیره‌ساز را به گونه‌ای ترتیب دهید که به محض پرشدن هارددیسک، فیلم‌های قدیمی‌تر حذف شده و فیلم‌های جدید جایگزین آن‌ها شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *