آموزشی چشم آنلاین, شبکه

انواع کابل شبکه

یکی از اساسی‌ترین عناصر در شبکه های کامپیوتری، کابل شبکه می باشد که انواع و اشکال مختلفی دارد. کابل شبکه یکی از مهم ترین در عین حال ساده ترین عاملی است که هر متخصص شبکه باید با آن آشنا باشد تا بتواند یک شبکه کامپیوتری را پیکر بندی بکند. خدمات و سرویس های  شبکه مانند فایل شیرینگ،دسترسی اینترنت،پرینت شیرینگ و غیره با استفاده از زیر ساختهای شبکه شامل انواع سوئیچ، روترها و کابل های شبکه منتقل می شود. این کابل ها هدایت کننده اطلاعات و دیتای شبکه خواهند بود. انواع مختلفی از کابل وجود دارند که با توجه به گستردگی و یا توپولوژی شبکه از آنها استفاده می گردد. اما کابل های شبکه تنوع زیادی دارد و این تنوع به توپولوژی، پروتکل یا اندازه شبکه (LAN – WAN) بستگی دارد و از طرفی، هر یک از کابل ها رنگ و استفاده خاصی را داراست که می بایست در جای مناسب آنها را استفاده نمود. در شبکه های محلی (LAN) به طور کلی 3 دسته کابل شبکه وجود دارد:
 • Twisted Pairs: زوج تابیده شده
 • Fiber Optic: فیبر نوری
 • Coaxial: کواکسیال
کابل با زوج سیم به هم تابیده(Twisted pair): کابلهای شبکه از رشته سیم که صورت جفت به هم تابیده شدند تا از تداخلات الکترومغناتیسی جلوگیری کنند و میزان افت سیگنال (Attenuation)در طول مسیر به حداقل برسد. کابل فیبر نوری(Fiber optic): کابل های فیبر نوری نیز غالباً در شبکه های پر سرعت استفاده شده و گران‌قیمت هستند. در این کابل‌ها از یک رشته باریک و بلند شفاف مانند شیشه و پلاستیک استفاده می‌شود تا نور را منتقل کنند، نور از یک سر این رشته وارد شده و از سر دیگرش خارج می شود. برای تولید فیبر نوری، نخست ساختار آن در یک میله شیشه‌ای موسوم به پیش‌سازه از جنس سیلیکا ایجاد می‌گردد و سپس در یک فرایند جداگانه این میله کشیده شده تبدیل به فیبر می‌شود. این کابل ها در مخابرات، حسگرها، موارد پزشکی، موارد نظامی و در روشنایی کاربرد دارد. کابل کواکسیال(Coaxial): جنس کابل کواکسیال همانند تصویر دارای یک هادی داخلی است که توسط یک لایه عایق احاطه شده و توسط یک محافظ رسانا محافظت شده است. بسیاری از آن ها نیز دارای یک ژاکت بیرونی عایق میباشند. سیگنال الکتریکی نیز از طریق رسانای مرکزی جریان میابد. کابل کواکسیال معمولاً توسط اپراتورهای شبکه ، شرکت های تلفنی و ارائه دهندگان اینترنت در سراسر جهان برای انتقال داده ، ویدئو و ارتباطات صوتی به مشتریان استفاده می شود. همچنین در داخل منازل بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه از این کابلها برای انتقال تصاویر دوربین های مدار بسته آنالوگ استفاده می شود .کابلهای استفاده در این شبکه عموما RG58-RG59 هستند که توانایی برد تا ۵۰۰ متر را دارا هستند. کانکتور مورد استفاده در این شبکه BNC  نام دارد که از یک آچار مخصوص برای اتصال آن به کابل از آن استفاده می شود. کابلهای شبکه درcategory  های مختلف دارای پهنای باند مختلفی هستند که عوامل مختلفی در این پهنای باند تاثیر دارند. این عوامل شامل مغزی مس، بهم تابیدگی، یکدستی قطر سیم، جنس روکش میباشد که در ادامه به توضیح آنها میپردازیم:
 • جنس مغز سیم که هرچه از مس بیشتری استفاده شده باشد میزان پهنای باند بیشتری را کابل از خود عبور می دهد. کابلهایی که از مغز تمام مس استفاده می کنند Bare Copper ) BC)  بهتر از کابلهایی هستند که از مغز سیم آلومینیوم و با روکش مس استفاده می کنند.
 • هرچه میزان به هم تابیدگی در کابل نیز بیشتر باشد کابل از تداخل الکترومغناتیسی کمتری رنج می برد و پهنای باند بهتری را انتقال می دهد.
 • میزان یکدست بودن قطر سیم در طول مسیر از عوامل مهمی میباشد که در برندهای معروف و با کیفیت این یکدستی حفظ شده و میزان افت سیگنال (attenuation)  رو کاهش داده است.
مسئله مهم دیگری که در کابلهای شبکه اهمیت دارد جنس روکش این کابلهاست که آن ها برای محیط های مختلف مناسب میباشد، بعضی از کابلها برای محیطهای بیرونی که درمجاورت آفتاب و بارون هستند مناسب هستند که به آنها کابلهای Outdoor  گفته می شود.
 • در این کابلها روکش در مقابل UV مقاوم است از این کابلها معمولا برای اتصال انواع رادیو در دکل های مخابراتی استفاده می شود.
 •  کابلهای outdoor  علاوه بر روکش بالا دارای یک روکش PE  مشکی رنگ هستد و در حالت دفنی از یک روکش حفاظتی  به نام Steel Armored  یک لایه سم که از آسیب دیدن آن  توسط حیوانات جونده جلوگیری می شود.
کابلهای indoor   دارای روکشی از جنس PVC  یا  LSZH (فاقد هالوژن که در زمان آتش سوزی دود سمی تولید نمی کند) هستند و در مقابل عوامل محیطی مقاوم نیستند و باید آنها را بوسیله داکت یا روکش فلکسی پوشاند. به طور کلی کابلهای شبکه از لحاظ ساختار در دو گروه اصلی قرار می گیرند.
 1. (UTP(Unshielded Twisted-Pair
 2. (STP(shielded Twisted-Pair
 • UTP   چهار زوج به هم تابیده
 • U/FTP  چهار زوج به هم تابیده و یک لایه فویل دور هر زوج
 • F/UTP  چهار زوج به هم تابیده و یک لایه فویل دور چهار زوج
 • S/UTP  چهار زوج به هم تابیده و یک لایه شیلد بافته شده دور چهار زوج
 • SF/UTP چهار زوج به هم تابیده و یک لایه فویل و شیلد دور چهار زوج
 • F/FTP  چهار زوج به هم تابیده و یک لایه فویل دور هر زوج و یک لایه فویل دور چهار زوج
 • S/FTP چهار زوج به هم تابیده و یک لایه فویل دور هر زوج و یک لایه شیلد دور چهار زوج
 • SF/FTP چهار زوج به هم تابیده یک لایه فول دور هر زوج و یک لایه فویل و شیلد دور چهار زوج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *